Sağlık yöneticilerinin yetiştiği kültürün yönetim tarzına yansıması: Karma desen araştırması
The reflection of the culture that health administrators raised into the management style: Mixed pattern research
- Tez No: 988064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL KIROĞLU ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kültürel unsurlar, yöneticilerin karar alma biçimlerinden liderlik tarzlarına, iletişim yaklaşımlarından insan kaynakları uygulamalarına kadar pek çok alanda belirleyici rol oynamaktadır. Farklı kültürel bağlamlarda gelişen yönetim anlayışları, evrensel yönetim yaklaşımlarının yerel değerlerle nasıl etkileşime girdiğini ortaya koymak açısından önemlidir. Dolayısıyla, kültür ile yönetim arasındaki ilişki, yalnızca teorik değil, aynı zamanda uygulamalı düzeyde de incelenmesi gereken çok katmanlı bir konudur. Bu çalışmada, Kars ilindeki sağlık kuruluşlarında farklı illerden gelerek yönetici olarak görev yapan bireylerin kültürel özelliklerinin yönetim tarzlarına etkisi incelenmiştir. Kültürel farklılıkların yönetim anlayışına yansıması nitel ve nicel yöntemlerle, karma desen kullanılarak araştırılmış; veri toplamak için anket ve yapılandırılmış soru formları uygulanmıştır. 36 yöneticiye“Hofstede'nin Bireysel Kültürel Değerler Ölçeği”ve“Kurt Lewin'in Yönetim Tarzları İfadeleri”içeren anketler uygulanmış, ayrıca yüz yüze görüşmelerle derinlemesine veri toplanmıştır. Araştırmada bireysel kültürel değerler ile yönetim tarzları arasındaki ilişki regresyon analiziyle incelenmiş; kültürel değerler ve alt boyutlarının (güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma, kolektivizm, uzun erimlilik, erillik) yönetim tarzları üzerinde anlamlı ve pozitif etkileri olduğu saptanmıştır. Kültürel değerlere yönelik yapılan analizlerde; cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeyi açısından bireysel kültürel değerlerde anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak yaş ve çalışma süresi değişkenlerine göre bazı alt boyutlarda (özellikle güç mesafesi ve kolektivizm) anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Yönetim tarzlarına yönelik analizlerde; cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi ve çalışma süresi değişkenleriyle anlamlı bir fark görülmemiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizinden yararlanılmış; katılımcı görüşleri belirli tema ve kavramlar çerçevesinde gruplandırılarak yorumlanmıştır. Araştırmada katılımcılar, yönetimi genellikle idare etme, hedefe ulaşma ve adalet sağlama bağlamında tanımlamış; iyi yöneticiyi ise adaletli, donanımlı ve eşitlikçi özelliklerle betimlemiştir. Çoğunlukla demokratik yönetim tarzı benimsenirken, katılımcıların yetiştiği kültürel yapı ataerkil, geleneksel ve saygı temelli olarak tanımlanmıştır. Coğrafya ve iklimin ise kişilik yapıları üzerinde sabırlı ve yumuşak huylu bir etki oluşturduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural elements exert a profound influence on numerous domains, encompassing managerial decision-making methodologies, leadership styles, communication approaches, and human resources practices. The development of management approaches in different cultural contexts is of particular interest in the context of understanding how universal management approaches interact with local values. It is evident that the relationship between culture and management is a multi-layered issue that necessitates examination at both theoretical and practical levels. The present study examines the impact of cultural characteristics on management styles among individuals from different provinces who work as managers in healthcare institutions in the province of Kars. The investigation of the reflection of cultural differences on management approaches was conducted utilising qualitative and quantitative methodologies, in conjunction with a mixed-method design. The collection of data was facilitated through the implementation of questionnaires and structured interview forms. Surveys containing Hofstede's Individual Cultural Values Scale and Kurt Lewin's Leadership Styles questionnaire were administered to 36 managers, and in-depth data was collected through face-to-face interviews. The relationship between individual cultural values and management styles was examined using regression analysis, which revealed a significant and positive effect of cultural values and their sub-dimensions (power distance, uncertainty avoidance, collectivism, long-term orientation, masculinity) on management styles. In the analyses of cultural values, no significant differences were found in individual cultural values in terms of gender, marital status, and education level. However, a number of significant differences were observed in certain sub-dimensions (notably power distance and collectivism) according to variables relating to age and length of service. In analyses of management styles, no significant differences were observed based on gender, age, education level, or length of service. The analysis of qualitative data was facilitated by content analysis, whereby participant opinions were grouped and interpreted within the framework of specific themes and concepts. The study revealed that participants predominantly conceptualised management through the lenses of administration, goal achievement and justice. They delineated the qualities of an ideal manager as being fair, competent and egalitarian. While a democratic management style was largely adopted, the cultural structure in which the participants were raised was described as patriarchal, traditional, and respect-based. It was hypothesised that geography and climate exerted a patient and gentle influence on personality structures.