Grafik tasarımda yapay zekâ paradigmaları
Artificial intelligence paradigms in graphic design
  1. Tez No: 952360
  2. Yazar: MERYEM ALA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ paradigmalarının tarihsel gelişimini inceleyerek, grafik tasarım alanına olan etkilerini ve bu teknolojilerin yaratıcı süreçlerdeki rolünü değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Son yıllarda makine öğrenmesi, derin öğrenme ve doğal dil işleme gibi yapay zekâ temelli yaklaşımlar, grafik tasarım üretiminde yeni olanaklar sunarak, tasarımcının üretim tarzını dönüştürmeye başlamıştır. Bu bağlamda araştırma, yapay zekâ destekli araçların grafik tasarıma sağladığı katkıları, oluşturduğu kolaylıkları ve getirdiği sınırlılıkları ele almaktadır. Araştırmada nitel yöntemlerden genel tarama modeli benimsenmiş; literatür taramasının yanı sıra uygulamalı bir afiş tasarımı süreci gerçekleştirilmiştir. Uygulama kapsamında, ChatGPT'nin Sora aracı kullanılarak Aizanoi Antik Kenti'ni tanıtan on farklı görsel üretilmiş; bu görseller stil transferi tekniğiyle dijital illüstrasyon formuna dönüştürülmüş ve Canva aracılığıyla afiş formatına uyarlanmıştır. Tasarımlar, eser analizi yöntemiyle içerik, biçim ve bağlam açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, yapay zekânın grafik tasarımda yalnızca üretim aracı değil, aynı zamanda yaratıcı bir ortak olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır. Yapay zekâ destekli üretim süreci, hem estetik hem de işlevsel açıdan etkili sonuçlar üretmiş; geçmişe dair görsel anlatımlar, çağdaş tasarım diliyle yeniden yorumlanmıştır. Bununla birlikte, yapay zekâ teknolojilerinin bilinçli ve dengeli kullanımı gerektiği; aksi takdirde yaratıcılık ve özgünlük üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği saptanmıştır. Sonuç olarak, yapay zekâ paradigmaları grafik tasarımda yalnızca teknik değil, kavramsal bir dönüşüm de yaratmakta; insan-yapay zekâ iş birliği ile yaratıcı potansiyelin daha da genişletilebileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the historical development of artificial intelligence paradigms and evaluate their impact on the field of graphic design and the role of these technologies in creative processes. In recent years, artificial intelligence-based approaches such as machine learning, deep learning and natural language processing have begun to transform the designer's production style by offering new possibilities in graphic design production. In this context, the research addresses the contributions of artificial intelligence-supported tools to graphic design, the conveniences they create and the limitations they bring. In the study, a general survey model was adopted from qualitative methods; in addition to a literature review, an applied poster design process was carried out. Within the scope of the application, ten different visuals introducing the Ancient City of Aizanoi were produced using ChatGPT's Sora tool; these visuals were converted into digital illustration form with the style transfer technique and adapted to poster format through Canva. The designs were evaluated in terms of content, form and context through artifact analysis. The findings reveal that artificial intelligence functions not only as a production tool but also as a creative partner in graphic design. The AI-assisted production process produced both aesthetically and functionally effective results; visual expressions of the past were reinterpreted with contemporary design language. However, it has been determined that artificial intelligence technologies should be used consciously and in a balanced manner; otherwise they may have negative effects on creativity and originality. As a result, artificial intelligence paradigms create not only a technical but also a conceptual transformation in graphic design; it is predicted that the creative potential can be further expanded with human-artificial intelligence cooperation.