Öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' technological competencies and professional motivation
- Tez No: 952359
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz döneminde Kütahya il genelinde bulunan resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapan 448 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada veriler, Ropp (1999) tarafından geliştirilen, Christensen ve Knezek (2017) tarafından revize edilen Fidan, Debbağ ve Çukurbaşı (2020) tarafından Türk kültürüne uyarlanan ve yerli literatürde geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan“21. Yüzyıl Öğrenmelerinde Teknoloji Yeterliliği Öz-Değerlendirme Ölçeği”ile Yılmaz ve arkadaşları (2019) tarafından geliştirilen“İçsel, Dışsal ve Yönetsel Faktörler Bağlamında Öğretmen Motivasyon Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırma tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmada, öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ve mesleki motivasyonlarına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla betimsel istatistikler; karşılaştırmalar için t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Öğretmenlerin teknolojik yeterlilik düzeyleri ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişkiyi ortaya koymak üzere Pearson Çarpım Moment Korelasyon Katsayısı uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin teknolojik yeterlilik düzeylerini“Yeterli”olarak tanımladıkları ve genel olarak yüksek düzeyde teknoloji kullanımına sahip oldukları belirlenmiştir. Teknolojik yeterlilik algılarında; cinsiyet, medeni durum, okul türü, eğitim durumu, okuldaki toplam öğrenci ve öğretmen sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Ancak yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Öğretmenlerin mesleki motivasyon düzeylerini ise genellikle“Yüksek”olarak değerlendirdikleri görülmüştür. Mesleki motivasyon düzeylerinde; cinsiyet, medeni durum, okul türü, eğitim durumu, mesleki kıdem, okuldaki toplam öğrenci ve öğretmen sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunmazken; yaş değişkenine göre anlamlı bir fark saptanmıştır. Araştırmaya katılan öğretmenlerin teknolojik yeterlilik düzeyleri ile mesleki motivasyonları arasında pozitif yönlü, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between teachers' technological competence and their professional motivation. Accordingly, 448 teachers working in public primary schools, secondary schools and high schools in Kütahya province in the fall semester of the 2024-2025 academic year were reached. Data in the study were collected through the“Self-Assessment Scale for Technology Competence in 21st Century Learning”developed by Ropp (1999), revised by Christensen and Knezek (2017), adapted to Turkish culture by Fidan, Debbağ and Çukurbaşı (2020) and whose validity and reliability studies have been conducted in the domestic literature, and the“Teacher Motivation Scale in the Context of Internal, External and Managerial Factors”developed by Yılmaz et al. (2019). The research was patterned in the survey model. In the study, descriptive statistics were used to determine the opinions of teachers regarding their technological competence and professional motivation; t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used for comparisons. Pearson Product Moment Correlation Coefficient was applied to reveal the relationship between teachers' technological competence levels and their professional motivation. As a result of the research, it was determined that teachers defined their technological competence levels as“Sufficient”and generally had a high level of technology use. No significant difference was observed in technological competence perceptions according to the variables of gender, marital status, school type, education status, total number of students, and teachers in the school. However, significant differences were found according to the variables of age and professional seniority. It was observed that teachers generally evaluated their professional motivation levels as“High”. While no significant difference was found in professional motivation levels according to the variables of gender, marital status, school type, education status, professional seniority, total number of students, and teachers in the school; a significant difference was found according to the age variable. It was determined that there was a positive, moderate, and significant relationship between the technological competence levels of the teachers participating in the research and their professional motivation.