Ahmet Muhtar Paşa'nın 'Rehber-i Umran' adlı eserinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of Ahmet Muhtar Paşa's work: Rehber-i Umran
  1. Tez No: 952362
  2. Yazar: SÜMEYYE GÜL ABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ahmet Muhtar Paşa Osmanlı Devleti'nde yüksek rütbelerde görev yapmış önemli bir asker ve devlet adamıdır. Rehber-i Umran, Ahmet Muhtar Paşa'nın Arap alfabesi kullanarak Osmanlı Türkçesi'yle yazdığı bir eserdir. Bu çalışmada Rehber-i Umran adlı eserin Latin alfabesi ile transkripsiyonu yapılmıştır. Çalışmada kullanılan Rehber-i Umran adlı eserin PDF formatındaki dosyasına TTK Kütüphanesi'nden çevrimiçi olarak ulaşılmıştır. Görevdeki bir seyahati esnasında tuttuğu notlardan müteşekkil bu eserde; özellikle Halep, İskenderun, Adana ve zaman zaman Konya, Niğde gibi şehirleri ulaşım, sanayi, eğitim gibi önemli konularda ele almış, gözlemlerini ve ülkenin kalkınması için önerilerini yazmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Ahmet Muhtar Paşa'nın hayatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir, ikinci bölümde Rehber-i Umran'ın transkripsiyonu yapılmıştır, üçüncü ve son bölümde eserin değerlendirilmesi tarafımızca yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Muhtar Pasha was an important soldier and statesman who held high-ranking positions in the Ottoman Empire. Rehber-i Umran is a work written by Ahmet Muhtar Pasha in Ottoman Turkish using the Arabic alphabet. In this study, the Latin transcription of Rehber-i Umran has been carried out. The PDF version of the work used in the study was accessed online through the TTK Library. This work, consisting of notes taken during an official journey, especially includes observations and recommendations on key issues such as transportation, industry, and education in cities like Halep, İskenderun, Adana, and occasionally Konya and Niğde, aiming at the development of the country. The study consists of three parts: the first part presents the life of Ahmet Muhtar Pasha and his works; the second part includes the transcription of Rehber-i Umran; and the third and final part contains an evaluation of the work.