Evli bireylerde manevi iyi oluşun bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve yaşam doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between spiritual well-being and cognitive emotion regulation strategies and life satisfaction in married individuals
  1. Tez No: 952363
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma, evli bireylerde manevi iyi oluş ile bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve yaşam doyumu arasındaki karşılıklı ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, gelir durumu, çocuk sayısı, çalışma durumu ve evlilik süresi gibi demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma, uygun örneklem yöntemiyle seçilen 403 evli birey üzerinde yürütülmüştür. Nicel yöntemlerden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilen çalışmada, katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”,“Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”uygulanmıştır. Veriler Jamovi istatistik programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, manevi iyi oluşun aşkınlık ve doğayla uyum alt boyutlarının, uyumlu bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve yaşam doyumu ile anlamlı ve pozitif ilişkiler gösterdiği belirlenmiştir. Buna karşılık, anomi düzeyinin, uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile pozitif; uyumlu stratejiler ve yaşam doyumu ile ise negatif yönde ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the mutual relationships between spiritual well-being, cognitive emotion regulation strategies and life satisfaction in married individuals. In addition, it was examined whether these variables differed according to demographic characteristics such as gender, age, education level, income status, number of children, employment status and duration of marriage. The study was conducted on 403 married individuals selected with the convenience sampling method. In the study, which was conducted using the relational screening model from quantitative methods, the“Personal Information Form”,“Three-Factor Spiritual Well-Being Scale”,“Cognitive Emotion Regulation Scale”and“Life Satisfaction Scale”were applied to the participants. The data were analyzed with the Jamovi statistical program. As a result of the study, it was determined that the sub-dimensions of spiritual well-being such as transcendence and harmony with nature showed significant and positive relationships with compatible cognitive emotion regulation strategies and life satisfaction. On the other hand, it was determined that the level of anomie was positively related to maladaptive cognitive emotion regulation strategies and negatively related to compatible strategies and life satisfaction.