Catastrophic deconstruction of gender: A study of Howard Barker's The Castle and Victory
Toplumsal cinsiyetin felaketselvi yapısökümü: Howard Barker'ın The Castle ve Vıctory oyunlarının bir incelemesi
- Tez No: 952378
- Danışmanlar: Prof. Dr. ABDUL SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Howard Barker'ın Felaket (Catastrophe) adlı dramatik kuramı ışığında toplumsal cinsiyetin yapıbozumunu incelemektedir. Barker'ın oyunları, ataerkil kısıtlamalara ve toplumsal kurallara karşı gelen asi kadınları ve karakterleri ele alarak, bireysel kimliklerini şekillendirme süreçlerini araştırır. Barker, kadın karakterleri üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla, Rönesans ya da neoklasik dönem gibi tarihî arka planları bilinçli olarak seçer. Dramatik kuramı aracılığıyla, izleyicinin kendi hayal gücünü devreye sokarak kadın karakterlere dayatılan dünyayı sorgulamasını ve kendi deneyim ve vizyonlarına dayalı alternatif dünyalar kurmasını hedefler. The Castle ve Victory adlı eserlerinde, kadın karakterler ataerkil sistemlerin kadınlara yüklediği geleneksel ev içi ve itaatkâr rollerden belirgin biçimde sapmaktadır. Bu karakterler, beklentileri altüst ederek ve geleneksel toplumsal cinsiyet normlarına meydan okuyarak devrimci bir güçlenme biçimini temsil ederler. Bu kadınlar, egemen ideolojilere direnerek ve belirsizliği kabullenerek duygusal ve politik zorluklarla yüzleşir; böylece direniş ve bağımsızlık temelli anlatılarını kendileri yaratırlar. Barker'ın çalışmaları, kadınların güçlenmesinin toplumsal normları nasıl dönüştürebileceğini; geleneksel engelleri yıkarak yeni kimlikler inşa etme potansiyelini nasıl barındırdığını gözler önüne serer.
Özet (Çeviri)
The present study examines the deconstruction of gender in the light of Howard Barker's dramatic Theory of Catastrophe. Barker's plays explore rebellious females and characters who challenge patriarchal restraints and societal rules to shape their own identities. Barker intentionally chooses historical settings, such as the Renaissance or the neoclassical period, to add extra pressure on his female characters. Through his dramatic theory, he wants the audience to engage with their own imagination to create a world imposed on his female characters and build their own worlds based on their visions and experiences. In The Castle and Victory, the female characters markedly diverge from the conventional domestic and subordinate duties imposed on women by patriarchal systems. His female characters embody a revolutionary form of empowerment, as they subvert expectations and challenge conventional gender norms. These women confront emotional and political challenges by resisting dominant ideologies and accepting ambiguity, therefore crafting their narratives of resilience and independence. Barker's work exemplifies how women's empowerment may transform societal norms by dismantling traditional obstacles and establishing new identities.