Ethical consideration in business negotiations: Balancing integrity and success
İş görüşmelerinde etik değerler: Dürüstlük ve başarıyı dengelemek
  1. Tez No: 952379
  2. Yazar: MOHAMMADREZA POURSAFAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZRİYE GÖZDE BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İş görüşmeleri, ticari ilişkilerin şekillendirilmesi, sözleşme koşullarının belirlenmesi ve karşılıklı fayda sağlanması açısından temel bir rol oynamaktadır. Ancak, müzakere süreçlerine içkin etik karmaşıklıklar, kuruluşların hem dürüstlük ilkesine bağlı kalma hem de stratejik avantaj elde etme çabalarında önemli zorluklar yaratmaktadır. Bu tez, iş görüşmelerindeki etik değerlendirmeleri, başarılı ve başarısız kurumsal uygulamaların ikincil nitel yöntemle analiz edilmesi yoluyla incelemektedir. Çalışma, şeffaflık, dürüstlük, Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) entegrasyonu, aldatma, manipülasyon ve baskı gibi temel etik temalara odaklanmaktadır. Araştırmada, Toyota, Unilever ve Patagonia gibi etik başarı örnekleri ile Enron, Volkswagen ve Wells Fargo gibi etik başarısızlık örneklerini içeren sektörler arası vaka çalışmaları tematik analiz yöntemiyle ele alınmaktadır. Bulgular, özellikle şeffaflık, dürüstlük ve KSS temelli etik müzakere uygulamalarının paydaş güvenini pekiştirdiğini, uzun vadeli ilişki sürdürülebilirliğini artırdığını ve rekabet avantajı sağladığını göstermektedir. Buna karşın, aldatma ve baskı temelli etik dışı uygulamaların itibar kaybı, mali zarar ve hukuki yaptırımlar ile sonuçlandığı gözlemlenmiştir. Çalışma, KSS'nin yalnızca ahlaki normları destekleyen değil, aynı zamanda işletmelerin dayanıklılığını ve paydaş katılımını güçlendiren stratejik bir çerçeve olarak önemini de vurgulamaktadır. Analizler, etik müzakerenin görev, dürüstlük ve sorumlu liderliği önceleyen deontolojik ve erdem etiği yaklaşımlarıyla uyumlu olduğunu ortaya koyarken, etik dışı uygulamaların kısa vadeli kazançların uzun vadeli sürdürülebilirlik üzerindeki olumsuz etkilerini göz ardı eden faydacı bir yanlış değerlendirmeyi yansıttığını göstermektedir. Sonuç olarak, etik çerçevelerin müzakere süreçlerine entegre edilmesi, dirençli iş modelleri inşa etmek ve paydaş güvenini sürdürmek açısından hayati öneme sahiptir. Öneriler arasında etik eğitiminin artırılması, KSS temelli müzakere politikalarının geliştirilmesi, etik liderliğin teşvik edilmesi ve şeffaf hesap verebilirlik mekanizmalarının kurulması yer almaktadır. Etik müzakerenin bir kısıt değil, stratejik bir avantaj olarak görülmesi sayesinde kuruluşlar hem sürdürülebilir büyümeyi güvence altına alabilir hem de küresel pazarda ahlaki sorumluluklarını yerine getirebilir.
Özet (Çeviri)
Business negotiations are integral to shaping commercial relationships, defining contract terms, and ensuring mutually beneficial outcomes. However, the ethical complexities inherent in negotiation processes often challenge organizations as they strive to balance integrity with achieving strategic advantages. This thesis explores the ethical considerations in business negotiations by analysing both successful and failed corporate practices through a secondary qualitative approach. The study focuses on key ethical themes, including transparency, honesty, Corporate Social Responsibility (CSR) integration, deception, manipulation, and coercion. The research employs thematic analysis to examine case studies from diverse industries, featuring ethical successes such as Toyota, Unilever, and Patagonia, alongside ethical failures like Enron, Volkswagen, and Wells Fargo. The findings demonstrate that ethical negotiation practices, particularly those grounded in transparency, honesty, and CSR, foster stakeholder trust, long-term relationship sustainability, and competitive advantage. In contrast, unethical practices driven by deception and coercion result in reputational damage, financial loss, and legal consequences. The study also highlights the strategic integration of CSR as a vital framework that not only upholds moral standards but also strengthens business resilience and stakeholder engagement. The analysis reveals that ethical negotiation aligns with deontological ethics and virtue ethics, emphasizing duty, integrity, and responsible leadership. Conversely, unethical practices reflect a utilitarian misjudgement where short-term gains overshadow long- term sustainability. The study concludes that embedding ethical frameworks within negotiation practices is crucial for building resilient business models and maintaining stakeholder confidence. Recommendations include integrating ethics training, enhancing CSR-driven negotiation policies, fostering ethical leadership, and establishing transparent accountability mechanisms. By viewing ethical negotiation not as a constraint but as a strategic asset, organizations can secure sustainable growth and upload their moral responsibilities in the global marketplace.