Posthuman representations in Frankenstein; Or, The Modern Prometheus and Frankissstein: A Love Story
Frankenstein; Or, The Modern Prometheus ve Frankissstein: A Love Story eserlerindeki insan sonrası temsiliyetler
- Tez No: 771327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BELENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, transhümanist vizyonları veya siborg imgeleriyle bilimkurgu romanlarında insan merkezci düşünce sistemlerine bir yapı söküm aracı sağlayan posthümanist karakterleri tartışmayı amaçlamaktadır. Paralel karakterler Victor Frankenstein ve Victor Stein, insan zihni ve bedeni üzerinde yaptıkları bilimsel deneylerle insan sonrası geleceğin bir parçası olmayı arzulayan transhümanist bilim insanlarıdır. Diğer karakterler, canavar ve Ry Shelley, Haraway'in insan ve insan olmayan ayrımı ve toplumsal cinsiyet ikililiği gibi ikili karşıtlıklara meydan okuyan insan sonrası siborg imajını paylaşmaktadır. Döneminin hümanist düşüncesini yansıtan Victor Frankenstein, yaratılışının sonuçlarını sahiplenemez ve bu nedenle felaketle sonuçlanmaya mahkumdur. Transhümanist bir bilim adamı olan Victor Stein, yeraltında yaptığı deneylerde insan zihnini maddi bedenden ayırarak insanlık için sanal bir varoluş tasavvur eder. Canavar ise belirsiz görünümü ve hem insan hem de insan olmayan özellikler taşıyan kimliğiyle Haraway'in cyborg figürünü temsil etmektedir. Canavarın çağdaş paralel karakteri, vücudu insanlarla bilim ve teknolojinin karışımı olan ve aynı zamanda toplumsal cinsiyetteki ikili karşıtlıkları da bulanıklaştıran transseksüel doktor Ry Shelley'dir. Bu tezde, transhümanizm ve posthümanizmin teorik arka planı, karakterlerde nasıl temsil edildiği ile birlikte irdelenecek ve posthümanizmin insan ve toplumsal cinsiyete dair kapsayıcı ve kapsamlı bakış açıları ve anlamlar sağladığı sonucuna varılacaktır. İnsanlar ve teknoloji arasındaki simbiyotik ilişki, ayrımları ve sınırları ortadan kaldırmayı amaçlayan yeni insan anlayışlarını kolaylaştırır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the posthumanist characters who provide a medium of deconstruction to anthropocentric thinking systems with their transhumanist visions or cyborg images in science fiction novels Frankenstein; or, The Modern Prometheus (1881) by Mary Shelley and Frankissstein: A Love Story (2019) by Jeanette Winterson. The parallel characters Victor Frankenstein and Victor Stein are transhumanist scientists that aspire to be a part of the posthuman future through their scientific experiments on the human mind and body. Other characters, the monster and Ry Shelley share Haraway's cyborg image of posthuman which challenges the binary oppositions such as human and nonhuman distinction and gender binarism. Victor Frankenstein, who reflects the humanist thinking of his period, fails to embrace the outcomes of his creation and therefore is doomed with a catastrophic ending. Victor Stein, as a transhumanist scientist, envisions a virtual existence for humankind by separating the human mind from the material body in his experiments underground. On the other hand, the monster represents Haraway's cyborg figure with its ambiguous appearance and identity that carries both human and nonhuman features. The contemporary parallel character to the monster is the transsexual doctor Ry Shelley whose body is the amalgamation of humans and science and technology, which also blurs binary oppositions in gender. In this thesis, the theoretical background of transhumanism and posthumanism will be scrutinized along with how they are represented in the characters, and it will be concluded that posthumanism provides inclusive and comprehensive perspectives and meanings of human and gender. The symbiotic relationship between humans and technology facilitates novel understandings of human which aim to eradicate distinction and boundaries.