Web 2.0 tools in English language teaching: Benefits and challenges from theperspectives of Turkish EFL teachers participating in eTwinning projects
İngilizce öğretiminde Web 2.0 araçları: Etwinning projelerine katılan İngilizceyi yabancıdil olarak öğreten Türk öğretmenlerinin perspektifinden yararları ve zorlukları
  1. Tez No: 952377
  2. Yazar: AYTEN KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN KAÇMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Web 2.0 araçları, çok sayıda fırsat sunduğu için İngilizce öğretiminde en yaygın kullanılan teknoloji kaynağı haline gelmiştir. Web 2.0 araçları otantik, etkileşimli ve işbirlikçi bir eğitim ortamı yaratarak öğrencilerin öğrenmede daha katılımcı olmalarını sağlar. Bu araçların yardımıyla öğrenciler dört dil becerilerini de geliştirirler: yazma, okuma, konuşma ve dinleme. Web 2.0 araçlarının bahsedilen avantajlarına rağmen, karşılaşılan zorlukların da göz önünde bulundurulması ve ele alınması gerekmektedir. Bu zorlukların kurumlardan, teknolojik sorunlardan, internete erişimden, zaman yetersizliğinden, müfredattan ve öğretmenlerin kendilerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. eTwinning projeleri katılımcıların Web 2.0 araçlarını kullanmalarını teşvik ettiği için, bu çalışma eTwinning projelerine katılan Türk İngilizce öğretmenlerinin İngilizce öğretiminde Web 2.0 araçlarını kullanırken ne tür faydalar ve zorluklar yaşadıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenine dayanan bu çalışmada, Aksaray'da farklı öğretmenlik pozisyonlarında çalışan 20 Türk İngilizce öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmış ve bu görüşmeleri iki gönüllü İngilizce öğretmeni ile yapılan gözlemler takip etmiştir. Görüşmelerden ve gözlemlerden elde edilen nitel verileri analiz etmek için içerik analizi kullanılmıştır. Bulgular, katılımcıların Web 2.0 araçlarına aşina olduklarını ve farklı eğitim amaçları için çeşitli Web 2.0 araçlarını kullandıklarını göstermektedir. Katılımcıların derslerinde Web 2.0 araçlarını kullanmaları öğrencilerin dört dil becerisine, iletişim ve işbirliği becerilerine, telaffuzlarına, kelime bilgilerine ve motivasyonlarına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Bu faydaların yanı sıra, katılımcıların teknik altyapı eksikliği, zayıf internet bağlantısı, kalabalık sınıflar, müfredat, zaman yetersizliği ve öğrencilerin Web 2.0 becerilerindeki eksiklikler gibi birçok içsel zorluktan ziyade dışsal zorluklarla karşılaştıkları da ortaya çıkmış ve bu zorlukların üstesinden gelmek için katılımcılar tarafından birçok öneri sunulmuştur. Bu bağlamda, çalışmanın sonuçları sunulmakta ve bulgulara dayalı olarak önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Web 2.0 tools have turned into the most widely used technology resource in English language teaching as they provide a multitude of opportunities. By creating an authentic, interactive, and collaborative educational environment, Web 2.0 tools enable students to be more participatory in learning. With the help of these tools, students also improve their four language skills: writing, reading, speaking, and listening. Despite the mentioned advantages of Web 2.0 tools, it is essential to consider and address any challenges. These challenges are considered to stem from institutions, technological issues, access to the internet, lack of time, curriculum, and the teachers themselves. Since eTwinning projects encourage participants to use Web 2.0 tools, this study aims to investigate what kind of benefits and challenges Turkish EFL teachers participating in eTwinning projects experience when using Web 2.0 tools in English language teaching. In this study, based on a qualitative research design, data were collected through individual semi-structured interviews with 20 Turkish EFL teachers working in different school levels in Aksaray, and these interviews were followed by observations with two volunteer English teachers. To analyze the qualitative data, content analysis was used. The findings show that the participants were familiar with Web 2.0 tools and used a variety of Web 2.0 tools for different educational purposes. It was found that the use of Web 2.0 tools in the participants' lessons contributed to students' four language skills, communication and collaboration skills, pronunciation, vocabulary knowledge, motivation, and engagement. Despite these benefits, it was also revealed that the participants faced many external rather than internal challenges, such as a lack of technical infrastructure, poor internet connection, crowded classrooms, curriculum, lack of time, and students' lack of Web 2.0 skills, and many suggestions were offered by participants to overcome these challenges. In this context, the results of the study are presented, and recommendations are given based on the findings.