Colonization of woman in Margaret Atwood's The Handmaid's Tale and Christina Dalcher's Vox
Margaret Atwood'un The Handmaıd's Tale ve Chrıstına Dalcher'ın Vox adlı romanlarında kadının sömürgeleştirilmesi
- Tez No: 952380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECEVİT BEKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez, Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü ve Christina Dalcher'ın Vox adlı çağdaş distopik romanlarını feminist bir bakış açısıyla ele alarak, ataerkil ideolojilerin, hâkimiyetini pekiştirmek ve kadın özerkliğini bastırmak için kullandığı sistematik stratejileri incelemektedir. Her iki roman da, baskıcı rejimlerin kurumsallaşmış ataerkil ideolojiyi eğitim, din, dil kontrolü, kurgulanmış toplumsal cinsiyet rolleri, ayrıştırılmış yaşam alanları ve panoptik gözetim yoluyla pekiştiren toplumları tasvir eder. Bu çalışma, başvurulan araçların kadınları nesneleştirmek, metalaştırmak, susturmak ve özel alana hapsetmek için nasıl kullanıldığını, Simone de Beauvoir'ın kadını“ikinci cinsiyet”olarak tanımlayan kavramıyla uyumlu bir şekilde incelemektedir. Ayrıca, kadın kimliğinin ataerkil yapılar tarafından nasıl tanımlandığını ve inşa edildiğini; toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden şekillendirilerek kadınların sessiz, itaatkâr ve boyun eğen figürlere dönüştürüldüğünü irdelemektedir. Kadınların özerkliği, siyasal ve teolojik boyunduruk stratejileriyle sistematik olarak silinmekte ve zayıflatılmaktadır; her iki metin de bu tür baskının ideolojik aşırılıklar altında nasıl normalleştirildiğini göstermektedir. Ataerkil düzenin politik ve dinsel denetimine maruz kalan kadınlar, özerkliklerini korumakta güçlük çekmektedir. Damızlık Kızın Öyküsü ve Vox, kadın bedenlerinin, kimliklerinin ve seslerinin baskıcı ataerkil otoriteler altında sömürgeleştirildiğini gözler önüne serer. Direniş teması da bu tez boyunca açık ya da örtük biçimde ele alınmış; incelenen romanlar, ataerkil kontrolün ve kadınların susturulmasının tehlikelerini vurgulayan birer uyarı niteliğinde değerlendirilmiştir. Nihayetinde bu tez, kadınların baskılanmasına yönelik farkındalığın önemine dikkat çekmekte ve kadınları ikincil kimliklere indirgemeye çalışan baskın ideolojilerin sorgulanması ve bunlara direnilmesi gerektiğini ortaya koyarak kadınların özerk ve eşit bireyler olarak tanınmasını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines two contemporary dystopian novels, The Handmaid's Tale by Margaret Atwood and Vox by Christina Dalcher, from a feminist perspective, focusing on the systemic strategies that patriarchal ideologies employ to reinforce dominance and suppress female autonomy. Both novels depict societies in which oppressive regimes strengthen institutionalized patriarchal ideology through education, religion, language control, constructed gender roles, distinguished spheres, and panoptic surveillance to maintain the dominant ideology. Furthermore, this study investigates how these means are used to objectify, commodify, silence, control, and confine women to the private sphere, aligning with Simone de Beauvoir's concept of women as the 'second sex'. It also examines how female identity is defined and constructed by patriarchal structures that reshape gender roles, positioning women as silent, obedient, and submissive figures. Women's autonomy is systematically erased and undermined through political and theological strategies of subjugation, with both texts illustrating how such oppression is normalized under ideological extremism. Subjected to the political and religious control of patriarchy, women struggle to retain their autonomy. The Handmaid's Tale and Vox reveal the colonization of women's bodies, identities, and voices under oppressive patriarchal authorities. The theme of resistance, explicitly or subtly, is also portrayed throughout this thesis, as the novels under discussion serve as cautionary tales that underscore the dangers of patriarchal control and the silencing of women. Ultimately, this thesis highlights the importance of awareness of women's suppression and calls attention to the need to question and resist dominant ideologies that reduce women to subordinate identities, advocating for the recognition of women as autonomous and equal individuals.