E-spor alanında toplumsal cinsiyet eşitsizliği: Lisanslı e-sporcuların algı ve görüşleri
Gender inequality in e-sports: Perceptions andopinions of licensed e-sports players
  1. Tez No: 952381
  2. Yazar: SEÇİL KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Son yıllarda dijital oyunların ve dolayısıyla e-spor sektörünün yükselişi, yeni bir kültürel alanın oluşmasını sağlamış; ancak bu alanda cinsiyet temelli yapının yeniden üretildiği ve şekillendiği gözlemlenmiştir. Bu çalışmada, e-spor alanında aktif olarak faaliyet gösteren lisanslı kadın ve erkek e-sporcuların e- spor deneyimleri, e-spora karşı deneyim ve görüşleri ile e-spor alanında toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yönelik algı ve görüşlerinin ne olduğu araştırılmıştır. Bu bağlamda çalışmada temel olarak, e-spor alanında kadınların yeri, kadın oyunculara karşı önyargılar ve tutumların ne olduğu ile toplumsal cinsiyet rollerinin e-spor alanına yansımalarının ne olduğunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda araştırmada nitel yöntemlerden yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma verilerinde hataları ve eksikleri önlemek amacıyla MAXQDA programından yararlanılmıştır. Toplanan veriler tematik analiz ve içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiş, e-spor ve dijital oyunlarda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin e-sporcular tarafından nasıl algılandığı çok boyutlu olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, e-sporun erkek egemen bir alan olduğunu; kadın oyuncuların e- spor alanında takım sayılarının azlığını, turnuvalarda yeterince yer almadığını, cinsiyetçi söylemlere maruz kaldığını, destek görmediğini, ikincil plana atıldığını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, e-spor alanında toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin yalnızca bireysel deneyimlerle sınırlı kalmadığını; aynı zamanda toplumsal, yapısal, kültürel ve ekonomik düzeylerde de yeniden üretildiğini göstermektedir. Araştırma sonuçları doğrultusunda, e-sporun daha adil, eşitlikçi ve kapsayıcı bir alan haline gelmesi için somut öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, the rise of digital games and, consequently, the e-sports industry has led to the emergence of a new cultural domain. However, it has also been observed that gender-based structures are being reproduced and reinforced within this space. This study investigates the experiences and perceptions of licensed male and female e-sports players actively engaged in the field, focusing on their views regarding gender inequality in e-sports. The primary aim of this research is to explore the role of women in e- sports, the prejudices and attitudes directed toward female players, and how traditional gender roles are reflected within the e-sports environment. To achieve this, a qualitative research design was employed, utilizing semi-structured in- depth interviews. In order to minimize errors and ensure the accuracy of data analysis, the MAXQDA software was used. The collected data were analyzed through thematic and content analysis methods, enabling a multidimensional examination of how gender inequality in digital games and e-sports is perceived by players. The findings reveal that e- sports remains a male-dominated field. Female players are underrepresented in teams, have limited visibility in tournaments, are subjected to gender-based discourse, receive insufficient support, and are often relegated to secondary positions. The study demonstrates that gender inequality in e-sports is not merely a matter of individual experience but is also systematically reproduced at social, structural, cultural, and economic levels. Based on these findings, the study offers concrete recommendations for making the e-sports ecosystem more inclusive and equitable.