Kısa Etrüsk tarihi
A brief history of the Etruscans
  1. Tez No: 952405
  2. Yazar: BORAN ESER KAVAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN COŞKUN ABUAGLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Eski Çağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Etrüskler MÖ.8 ile 1. yüzyıllar arasında Orta İtalya'da gelişerek komşuları ile ticari, siyasi, askeri ve kültürel ilişkiler kurdular. Bu ilişkiler neticesinde hem çevrelerini etkilediler hem de çevrelerinden etkilendiler. Antik dönem yazarları bu kültürü çeşitli açılardan eserlerinde konu ettiler. Bu eserlerden elde edilen bilgiler tez çalışmamızın ilk bölümünü oluşturmaktadır. Burada amaçlanan, geçmiş dönemde, çağdaşları ve ardılları tarafından yapılmış tespitleri derlemek, üzerinde tartışılabilecek hususları açıklamaya ve anlamaya çalışmak olmuştur. Etrüsklerin tarih sahnesinde bıraktıkları izlerden bazıları anıtsal yapıları, mezarları ve sur duvarlarıdır. Bir başka grup ise epigrafik değerleri olan kalıntıları, bez, taş ya da metal levha gibi çeşitli nesnelere işlenmiş yazıları, mezar resimleri, çeşitli süs eşyaları, takıları, mutfak eşyaları gibi günlük yaşamı aydınlatmaya yarayacak şeylerdir. Kültürel anlamda bıraktıkları izler ise Roma İmparatorluğu'nun ilk yüzyıllarında çok belirleyici olan çeşitli mühendislik becerileri, kehanet üzerinde geleceği ve Tanrı'yı anlamaya çalışma çabası, askeri başarıların ödüllendirme sistemi ya da orduda müziğin kullanımı gibi yüzyıllarında akranlarında olmayan hususlardır. Kadınların toplumdaki katılımcı konumu Etrüskleri özellikle diğer medeniyetlerden ayrıştıran hususlardan biri idi. Siyasi açıdan ise Etrüsk kökenli kralların Roma'da iktidar olduğu uzun dönemler olduğunu belirtmek gerekir. Buna rağmen Etrüskler siyasi açıdan tek bir devlet kurarak Roma İmparatorluğu'nun karşısında mücadele etmeyip, bağımsız şehir devletleri halinde sürdürdükleri yaşamlarını, şehir devletleri teker teker Roma hükmüne girdikçe tarih sahnesinden de silindiler. Kökenleri hala tartışılan Etrüsklerin gizemli kalan yanları, genetik araştırmalar ve yeni arkeolojik bulgularla çok uzak olmayan bir gelecekte daha net anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The Etruscans developed in Central Italy between the 8th and 1st centuries BC, establishing commercial, political, military, and cultural relationships with their neighbors. As a result of these interactions, they both influenced and were influenced by their surroundings. Ancient authors discussed this culture from various perspectives in their works. The information gathered from these works constitutes the first part of our study. Our aim has been to compile the observations made by their contemporaries and successors in the past, and to try to explain and understand the points that can be discussed. Some of the traces the Etruscans left on the stage of history are their monumental structures, tombs, and city walls. Another group includes remains with epigraphic value, texts inscribed on various objects such as cloth, stone, or metal plates, tomb paintings, various decorative items, jewelry, and kitchen utensils that help to illuminate daily life. The cultural traces they left behind were aspects not present in their peers during the early centuries of the Roman Empire, such as various engineering skills, the effort to understand the future and God through divination, the system of rewarding military success, or the use of music in the army. The participatory position of women in society was one of the aspects that particularly distinguished the Etruscans from other civilizations. Politically, it should be noted that there were long periods when kings of Etruscan origin ruled in Rome. Despite this, the Etruscans did not fight against the Roman Empire by establishing a single political state; they continued their lives as independent city-states, and as these city-states one by one came under Roman rule, they also disappeared from the stage of history. The mysterious aspects of the Etruscans, whose origins are still debated, may be understood more clearly in the not-too-distant future with genetic research and new archaeological findings.