Economy's split from politics and philosophy: The neglect of moral sentiments in economics
Ekonominin politika ve felsefeden ayrılması: Ahlaki duyguların ekonomideki ihmali
  1. Tez No: 952404
  2. Yazar: ECENUR YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. SANDRİNE BERGèS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ekonomi ahlak felsefesinin bir konusu olarak ortaya çıkmış olsa da artık ahlaki duygular ekonomik teorinin alanı dışında görülmektedir. Bu kopuşun nedenini anlamak ve ahlaki duyguların ihmalini sorunlaştırmak adına ekonomi alanında çalışan erken figürleri inceledim: Adam Smith, Sophie de Grouchy, ve David Hume. Bu figürlerin çalışmaları ekonominin bir bilim olarak ortaya çıkışını, argümanlarında ve teorilerinde uyguladıkları ahlaki ve politik perspektifi ortaya koymaktadır. Bahsedilen kopuş ve ekonominin tarihsel ve sosyal bağlamından soyutlanması istenmeyen sonuçlar doğurmuştur. Empirik çalışmalar genel modeller yerine soyut ve sınırlı meseleler hakkında yapılmıştır. Üstelik, ahlak anlayışını görmezden gelmek erken figürlerin önem verdiği toplumsal fayda hakkındaki tartışmaların sayısını azaltmıştır. Kopuşun neden olduğu çağdaş problemleri analiz etmek için Samuel Bowles, Thomas Piketty, ve Ingrid Robeyns'in çalışmalarına başvurdum. Bunların ışığında, ahlakın ekonomi ile ilişkisinin yalnızca araçsal değil içkin olduğunu ileri sürüyorum. Bu nedenle bahsedilen kopuş ve ahlaki duyguların ekonomi literatüründe görmezden gelinmesi gerekçesizdir.
Özet (Çeviri)
Although economics was once a topic of moral philosophy, moral sentiments are considered to be outside of the scope of economics. To understand the reason for this split and to problematize the neglect of moral sentiments in economics, I analyze the works of the early figures of the field: Adam Smith, Sophie de Grouchy, and David Hume. Their works illustrate the formation of economics as a science and the moral and political perspective they employed in arguments and theories on economics. I argue that the split and abstraction of economics from its historical and social context created undesirable consequences. Empirical studies focused on abstract and limited cases rather than general patterns. In addition, neglecting moral sentiments diminishes the discussions on public utility to which the early figures attributed much importance. I analyze the contemporary problems about the split through the works of Samuel Bowles, Thomas Piketty, and Ingrid Robeyns. In the light of this analysis, I argue that morality is not instrumentally but inherently related to economics. Therefore, the split and neglect of moral sentiments in economics cannot be justified.