Okul öncesi dönem çocuklarının mizaçları, bağlanma stilleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between temperaments, attachment styles and emotion regulation skills of preschool children
  1. Tez No: 952407
  2. Yazar: ASLIHAN GÜLBİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN BİLBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönem çocuklarının mizaçları, bağlanma stilleri ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak“Çocuklar için Kısa Mizaç Ölçeği”,“Güvenli Yer Senaryoları Testi”ve“Okul Öncesi Dönem Çocukları için Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 4-6 yaş grubu okul öncesi dönem çocukları oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre okul öncesi dönemdeki çocukların mizaçları, bağlanma stilleri ve duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Mizaç, bağlanma ve duygu düzenleme becerilerinin; yaş, kardeş sayısı ve doğum sırası değişkenine göre farklılaşmadığı görülürken bağlanma puanının cinsiyete göre değişmediği görülmüştür. Çocuklar için Kısa Mizaç Ölçeği'nin alt boyutları arasında ve Okul Öncesi Dönem Çocukları için Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği'nin alt boyutları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular doğrultusunda, araştırmacılara, öğretmenlere ve ebeveynlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between preschool children's temperaments, attachment styles, and emotion regulation skills. For this purpose, the relational screening model, one of the quantitative research methods, was used. As data collection tools, the“Short Temperament Scale for Children,”the“Secure Base Script Test,”and the“Emotion Regulation Skills Scale for Preschool Children”were utilized. The sample of the study consisted of preschool children aged 4 to 6. According to the findings obtained from the study, no significant relationship was found between the children's temperaments, attachment styles, and emotion regulation skills. While temperament, attachment, and emotion regulation skills did not differ significantly according to age, number of siblings, or birth order, attachment scores were also found not to differ by gender. However, a significant relationship was found between the sub-dimensions of the Short Temperament Scale for Children and the sub-dimensions of the Emotion Regulation Skills Scale for Preschool Children. Based on the findings, recommendations were offered for researchers, teachers, and parents.