Improving the adhesion strength of the glue by the solution polymerization method
Çözeltide polimerizasyon yöntemi ile elde edilen tutkalın yapışma mukavemetinin artırılması
- Tez No: 952408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, akrilik solvent bazlı yapıştırıcıların yapışma mukavemetini arttırmaya ve endüstriyel dayanıklılığını geliştirmeye odaklanmaktadır. Yapışma mukavemetini artırmanın tek başına yeterli olmadığı kabul edilerek, kohezyon mukavemetini artırmak için de çaba gösterilmiştir. Baz monomerlerin karakteristik özelliklerini incelemek için GC/MS kullanılırken, elde edilen yapıştırıcının kimyasal yapısını analiz etmek için FTIR spektroskopisi kullanılmıştır. Yapışma sonuçlarını karşılaştırmak için Loop Tack ve 180° Peel değerleri test edilirken, kohezyonu değerlendirmek için Tutma Gücü ve Saft değerleri kullanılmıştır. Çalışmaya iki baz monomer, bir komonomer ve bir başlatıcı ile başlanmıştır. Yapıştırıcı, ceketli bir cam reaktörde çözelti polimerizasyonu yöntemi kullanılarak üretilmiş, sonrasında yapışma ve kohezyon sonuçlarını karşılaştırmak için 36 mikronluk bir PET filme uygulanmıştır. İlk deneyde Loop Tack değeri 15.1 N/mm ve 180° Peel değeri 13.6 N/mm; ikinci deneyde Loop Tack 14 N/mm ve 180° Peel Strength 15.1 N/mm olarak test edilmiştir. Çalışmaya iki baz monomer, bir komonomer ve iki başlatıcı ile devam edilmiştir. Üçüncü deneyde Loop Tack 10.7 N/mm, 180° Peel Strength 9.9 N/mm olarak test edilmiştir. Bulgular, iki baz Monomer, bir komonomer ve tek bir başlatıcı kullanmanın yapışma değerlerini iyileştirdiğini göstermiştir. Ayrıca, kohezyon değerlerini artırmak için tüm denemelerde bir çapraz bağlayıcı eklenmiştir. İlk deneyde Holding Power değeri 151.3 CF ve Saft değeri 56.6 CF; ikinci deneyde Holding Power 10000 CF ve Saft değeri 56,4 olarak test edilmiştir. Çapraz bağlayıcı ilavesinden sonra ilk deneyde Holding Power değeri 10.000 CF ve Saft değeri 137.1 CF olarak test edilmiştir. İkinci deneyde Holding Power 10000 CF ve Saft değeri 166 CFolarak test edilmiştir. Test sonuçları çapraz bağlayıcı kullanımının kohezyon değerlerini artırdığını göstermiştir. Adezyon ve kohezyon kuvvetinin bir arada iyileştirilmesinin bandın iyi performans göstermesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu araştırma ideal formülasyonun geliştirilme sürecini, yapılan testleri ve elde edilen sonuçları inceleyecektir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on increasing the bond strength and improving the industrial durability of acrylic solvent-based adhesives. Recognizing that increasing the bond strength alone is not enough, efforts were also made to improve the cohesive strength. GC/MS was used to study the characteristics of the base monomers, while FTIR spectroscopy was used to analyze the chemical structure of the resulting adhesive. Loop Tack and 180° Peel values were tested to compare the adhesion results, while Holding Power and Saft values were used to evaluate the cohesion. The study started with two base monomers, a comonomer and an initiator. The adhesive was produced using the solution polymerization method in a jacketed reactor and applied to a 36 micron PET film to compare adhesion and cohesion results. In the first experiment, Loop Tack was tested at 15.1 N/mm and 180° Peel at 13.6 N/mm; in the second experiment, Loop Tack was tested at 14 N/mm and 180° Peel Strength at 15.1 N/mm. The study continued with two base monomers, one comonomer and two initiators. In the third experiment, Loop Tack was tested at 10.7 N/mm and 180° Peel Strength at 9.9 N/mm. The results showed that using two base monomers, one comonomer and a single initiator improved the adhesion values. A crosslinker was added in all trials to increase the cohesion values. In the first experiment, the Holding Power value was 151.3 CF and the Purity value was 56.6 CF; in the second experiment, the Holding Power was 10000 CF and the Purity value was 56.4. After the addition of the crosslinker, the Holding Power value was tested as 10,000 CF and the Shaft value was tested as 137.1 CF in the first experiment. In the second experiment, the Holding Power was tested as 10,000 CF and the Shaft value was tested as 166 CF. The test results showed that the use of crosslinker increased the cohesion values. It was observed that the combined improvement of adhesion and cohesion strength was effective in the good performance of the tape. This research will examine the process of developing the ideal formulation, the tests performed and the results obtained.