Ekolojik yerleşkelerde sürdürülebilir enerji uygulamaları: İbrim Vadisi örneği
Sustainable energy applications in ecological settlements: A case study of Ibrim Valley
- Tez No: 952416
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERYAŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışması, ekolojik yerleşkelerdeki mevcut enerji uygulamalarını değerlendirmek ve yerleşkelerin enerji ihtiyaçları doğrultusunda sürdürülebilir bir model geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sahası olarak belirlenen yerleşkelerdeki enerji uygulamaları analiz edilmiş ve pilot uygulamalar Derebağı yerleşkesinde yürütülmüştür. Elde edilen saha verileri literatürdeki çalışma verileriyle sentezlenerek Derebağı Sürdürülebilir Enerji Uygulamaları Modeli geliştirilmiştir. Model, superadobe kubbe yapı, bitişik sera, yer - hava ısı değiştirici, biyogaz sistemi, verimli sobalar ve aktif yenilenebilir enerji sistemlerinin birlikte uygulanmasından oluşmaktadır. Modelin geliştirilmesinde verimliliğin yanı sıra uygulanabilirlik ve kullanışlılık gibi öğeler dikkate alınmış, sahanın içinden yapılan gözlemler ve elde edilen somut verilerle adaptif bir yaklaşım benimsenmiştir. Türkiye'deki ortalama bir hanenin enerji tüketimiyle karşılaştırıldığında modelin 15012 kWh/yıl enerji katkısıyla %80,3'lük bir enerji etkinliği ortaya koyacağı hesaplanmış, karbon salımı azaltım potansiyeli vurgulanarak enerji adaleti ve güvencesi açısından sunabileceği katkılar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to evaluate existing energy practices in ecological settlements and develop a sustainable model tailored to the needs of these settlements. Energy applications in the selected study areas were analyzed, and pilot implementations were carried out in the Derebağı settlement. The field data obtained were synthesized with data from the literature to develop the Derebağı Sustainable Energy Applications Model. The model integrates the application of superadobe dome structures, attached greenhouses, earth-to-air heat exchangers, biogas systems, improved stoves, and active renewable energy systems. In its development, elements such as efficiency, applicability, and usability were prioritized, adopting an adaptive approach based on field observations and concrete data. When compared to the average annual energy consumption of a household in Turkey, the model is calculated to provide an energy efficiency of 80.3%, contributing 15,012 kWh/year. Its potential to reduce carbon emissions and its contributions to energy equity and security have also been highlighted and discussed.