National role conceptions and nuclear disarmament: A comparative study
Ulusal rol kavramları ve nükleer silahsızlanma: Karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 952415
  2. Yazar: BİLGE YÜRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZGÜR ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez, Güney Afrika, Ukrayna, Kazakistan ve Belarus'un nükleer silahlarından vazgeçme kararlarını nasıl aldıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Ülkelerin neden nükleer silah elde etmek istediğine dair çok sayıda çalışma bulunmasına rağmen, elitlerin rol tasavvurlarının silahsızlanma kararlarını nasıl etkilediği konusunda daha az bilgi bulunmaktadır. Bu çalışma, rol teorisini kullanarak liderlerin ulusal rol algılarının bu kararlar üzerindeki etkisini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu tez, ilgili konuşmalar, mektuplar, basın toplantısı kayıtları, röportajlar ve akademik çalışmalardan yararlanarak vakalar arasındaki benzerlik ve farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Karşılaştırmalı dış politika analizi alanına dahil olan bu çalışma, nükleer silahsızlanma kararlarının bireysel düzeyine dair bir bakış açısı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore how South Africa, Ukraine, Kazakhstan, and Belarus decided to give up their nuclear weapons. While much attention has been given to why states build nuclear weapons, less is known about how elites' role conceptions influence the decision to disarm. Using role theory, this study aims to show how leaders' national role perceptions influenced their decisions to disarm. This research relies on speeches, letters, press conference records, interviews, and academic studies to examine these cases and highlight common patterns and differences in leadership decisions. Falling within the scope of comparative analyses in foreign policy studies, this study aims to provide insights into the individual-level decision-making dynamics behind nuclear disarmament decisions.