Sonic ideologies: Sound, affect, and power in the new new cinema of Turkey
Sonik ideolojiler: Yeni yeni Türkiye sinemasında ses, duygulanım ve iktidar
- Tez No: 952430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL EDA ÖZGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma, 2016-2022 yılları arasında üretilen 5 filme odaklanarak Türkiye sinemasında sesin ideolojik etkilerini araştırıyor. Görselliğin ana anlatı olarak kabulüne bir alternatif önermeyi amaçlayan tez, sesin politika, öznellik ve duygulanımın aktarımında önemli bir araç haline geldiğini savunuyor. Kültürel eleştiri, duygulanım teorisi ve ses çalışmalarını bir araya getiren disiplinler arası bir teorik çerçeveye dayanan bu çalışma, sonic yoklukları, tekrarları ve beklenmeyen sesleri ideolojik alanlar olarak yorumlayan eleştirel bir pratik olan“semptomatik dinleme”metodolojisini tanıtıyor. Beş filmin (Kurak Günler, Kaygı, Sibel, Hayaletler, Karanlık Gece) detaylı analizleri ve Türkiye sinemasında ses kullanımının bir soy kütüğünü çıkarırken Erken Cumhuriyet döneminden Yeşilçam'a ve günümüze kırılmaları takip ediyor ve 2016 sonrası siyasi ortamda sinema sesinin, neyin duyulabileceğini, hissedilebileceğini ve tahayyül edilebileceğini şekillendirerek, krizi hem yansıran hem de duyulur hale getiren ideolojik bir araç olduğunu ileri sürüyor.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the ideological implications of sound in the cinema of Turkey through five feature films produced between 2016 and 2022. Intertwining cultural theory, affect theory and sound studies, it analyzes the patterns manifested in the forms of absence, repetition and distortion of sound through an original methodology of“symptomatic listening”. Tracing the historical transformation of sound in cinema from the early Republican period to Yeşilçam and to the present day, it opens up the functions of cinematic sound to discussion through detailed analyses of the films. The thesis claims that after 2016, cinema in Turkey has entered an era in which sound is used as an ideological infrastructure that determines what can be heard, what emotions can circulate, and what silences will be produced. In this context, cinema sound is positioned as a device that makes ideology heard, felt, and embodied.