Problem kurma becerilerinin gelişiminde aktif öğrenme temelli etkinliklerin etkisi: İlkokul 1. sınıflar örneği
The effect of active learning-based activities on the development of problem posing skills: The example of primary school 1st grades
- Tez No: 952431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ERGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada, aktif öğrenme temelli problem kurma etkinliklerinin ilkokul 1. sınıf öğrencilerinin problem kurma becerileri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desende yürütülmüştür. Problem kurma etkinliklerinin problem kurma becerileri üzerindeki etkisini test etmek amacıyla deney-kontrol gruplu ön test-son test deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın örneklemi, seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun örnekleme yöntemi ile seçilen Gaziantep ilinin Şahinbey ilçesine bağlı bir devlet ilkokulunun 1. sınıfında öğrenim gören 30 deney grubu ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 öğrenciden oluşmaktadır. Deneysel süreçte, deney grubu ile 12 hafta süresince, haftalık ikişer ders saati farklı problem kurma türlerinde etkinlikler yapılmıştır. Kontrol grubunda ise Matematik dersi öğretim programı müfredatına göre ders işlenmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan problem kurma testi (PKT) ile 2023-2024 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde toplanmış, ardından dereceli puanlama anahtarı (rubrik) ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk testi, bağımlı örneklem t-testi, bağımsız örneklem t-testi, ANCOVA analizi ve çoklu karşılaştırma testi olarak Bonferroni testleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; deney grubu öğrencilerinin, ön test-son test sonuçları karşılaştırıldığında, problem kurma becerileri açısından son test lehine anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin ise ön test-son test sonuçları arasında sınırlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin son test puanları deney grubu lehine anlamlı olarak farklılaşmıştır. Öğrencilerin ana sınıfı eğitimi durumlarının problem kurma becerilerini etkilemediği tespit edilmiştir. Problem kurma beceri puanları Türkçe ve Matematik ders notlarına göre anlamlı bir farklılık göstermiş olup, bu puanların Türkçe ve Matematik dersi notları ile doğru orantılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the effect of active learning-based problem posing activities on the problem posing skills of primary school 1st-grade students. The study was carried out using a quasi-experimental design, one of the quantitative research methods. To test the effect of problem posing activities on problem solving skills, pretest-posttest design with an experiment-control group was preferred. The sample of the study consists of a total of 60 students, including 30 students in the experimental group and 30 students in the control group, studying in the 1st grade in a public primary school in Şahinbey district of Gaziantep province, with the appropriate sampling method, which is one of the non random sampling methods. In the experimental process, different types of problem solving activities were carried out with the experimental group for 12 weeks, two lessons per week. In the control group, the course was taught according to the curriculum of the Mathematics curriculum. The data of the study were collected in the spring semester of the 2023-2024 academic year with the problem posing test (PKT) prepared by the researcher and the data were evaluated with a rubric. SPSS 22 package program was used in the analysis of the data. For the data analysis, the Shapiro-Wilk test, independent samples t-test, dependent samples t-test, ANCOVA, and Bonferroni tests (for multiple comparisons) were used. A statistically significant difference was found between the groups in the comparison of the PCT pretest-posttest scores of the experimental and control groups. In the comparison of the PKT pretest posttest scores of the experimental and control groups, it was determined that the posttest scores were statistically significantly higher than the pretest scores of the experimental group. According to the results of the research; when the pretest and posttest results of the experimental group students were compared, a significant difference was observed in favor of the posttest in terms of problem posing skills. A limited difference was found between the pretest and posttest results of the control group students. The posttest scores of the experimental and control groups differed significantly in favor of the experimental group. It was determined that the students preschool education did not affect their problem posing skills. Problem posing skill scores showed a significant difference according to their Turkish and Mathematics course grades, and it was concluded that problem-posing skill scores were directly proportional to their Turkish and Mathematics course grades.