Politik bir performans ve toplumsal ritüel alanı olarak Priene agorası
The agora of Priene as a space of political performance and social ritual
  1. Tez No: 952433
  2. Yazar: ŞEVVAL ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İDİL KARABABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Agora antik Yunan polislerinde pazar yeri, toplanma alanı ve kolektif faaliyet yoğunluğunu barındıran çok işlevli bir kamusal alan olarak tanımlanmaktadır. Bu tez Priene agorasını politik bir sahne ve toplumsal gösteri alanı olarak inceleyerek, bu alanın sosyal ve politik dinamiklere katkısını problematize etmektedir. Tez Arendt ve Habermas'ın kamusal alan teorilerine dayanarak, antik Yunan agorasının kamusal alan olarak işlevini tanımlar ve agoranın tarihsel gelişimi bağlamında kamusal alan olarak nasıl dönüştüğünü tartışır. Helenistik dönemdeki politik bağlam, eurgetizm (hayırseverlik) ve gösteri geleneğinin Priene agorası üzerindeki yansımalarını değerlendirir. Sütunlu hol mimarisi ve şeref anıtlarının mekansal düzenlemeleri, kent halkı ile aristokrat sınıf arasındaki karşılıklı görünürlük ve kollektif belleği agoradaki törenler yoluyla güçlendirir. Ancak agoranın törenler sırasındaki rolünü anlayabilmek, tören alayları yoluyla kent içinde kurulan sembolik ve fiziksel ilişkiler ağında agoranın yerini kavramaktan geçer. Dolayısıyla tezde Efes, Magnesia, Pergamon ve Atina gibi antik kentlerin festival alaylarıyla karşılaştırılmalı analizler yapılarak, haritalama yöntemiyle Priene'deki festival alaylarının olası güzergahları belirlenir. Sonuç olarak, Priene agorası yalnızca ticaret ve sosyal etkileşimler için bir alan olmaktan öte törenler sırasında kentin odak noktasında değişik kamusallıkları bir araya getiren ve toplum bilincini görünür hale sokan politik bir sahne olarak tanımlanır.
Özet (Çeviri)
Agora is defined in ancient Greek poleis as a multifunctional public space that is a marketplace, and a social gathering area accomodating a concentration of collective activity. This thesis examines the Priene agora as a political stage and a social performance space, problematizing the contribution of this area to social and political dynamics. Based on the public space theories of Arendt and Habermas, this thesis defines the classical Greek agora as a public space and discusses the historical development of the agora within the context of social ritual activities. The political context of the Hellenistic period, eurgetism (benefaction), and the tradition of spectacle are evaluated in relation to their impact on the Priene agora. The spatial arrangements of colonnaded halls and honorific monuments reveal that the agora facilitated reciprocal visibility between the city's populace and the aristocratic class, reinforcing collective memory through festivals. However, to understand the role of the agora in festivals, it is important to locate agora within the symbolic and physical networks established in the city during the processions. In this thesis, comparative analyses of festival processions in ancient cities such as Ephesus, Magnesia, Pergamon, and Athens are conducted, and mapping method is employed to determine the possible routes of the processions in Priene. As a result, Priene agora emerges not merely as a space for commerce and social interactions but also as a political stage at the focal point of the city, defining public hierarchies and creating a collective urban identity.