Identifying the vocational high school students' computational thinking skills and computational thinking skills self-efficacy perception
Meslek lisesi öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine yönelik öz yeterlilik algısının belirlenmesi
- Tez No: 952435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bilgi işlemsel düşünme becerileri herkes için önemli olan ve geliştirilmesi gereken bir 21. yüzyıl becerisidir. Bilgi işlemsel düşünme becerisi meslek lisesi öğrencileri için de önemlidir, çünkü öğrencilerin akademik ve mesleki başarılarına önemli katkı sağlar. Bu çalışmanın amacı, meslek lisesi öğrencilerinin sınıflarına göre bilgi işlemsel düşünme becerileri ve bilgi işlemsel düşünme becerilerine yönelik öz yeterlilik algılarını belirlemek ve bilgi işlemsel düşünme becerisi ve bilgi işlemsel düşünme becerisine yönelik öz yeterlilik arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim döneminde İstanbul'da öğrenim gören 931 mesleki ve teknik anadolu lisesi öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler Bilgi İşlemsel Düşünme Becerilerine Yönelik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği ve Bilgi İşlemsel Düşünme Becerisi Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde one-way ANOVA ve Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Öne çıkan bulgu, tüm sınıf seviyelerinde CTS ile CTSEP arasında orta düzeyde, pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğudur. Bu bulgular, öğrencilerin bilişimsel düşünme becerilerinin gelişiminin, bu becerilere ilişkin öz-yeterlik algılarıyla doğrudan ilişkili olduğunu göstermektedir. Diğer önemli bulgu ise, 12. sınıf öğrencilerinin hem beceri düzeyi hem de öz-yeterlik algısı açısından 10. ve 11. sınıf öğrencilerinden anlamlı derecede daha yüksek puanlar almış olmalarıdır.
Özet (Çeviri)
Computational thinking skill are a 21st century skill that is important for everyone and needs to be developed. Computational thinking skill also important for vocational high school students, as they contribute significantly to their academic and professional success. The purpose of this study is to determine the computational thinking skills and computational thinking self-efficacy perception scores of vocational high school students according to their grades and to examine correlation between computational thinking skills and computational thinking self-efficacy The sample of the research consisted of 931 vocational and technical high school students studying in Istanbul during the 2023-2024 academic year. The data were collected with the Computational Thinking Skill Self-Efficacy Perception Scale (CTSEP) and the Computational Thinking Skill Scale. In order to analyses of the data one-way ANOVA and Pearson Correlation were used. The outstanding finding was a moderate, positive, and statistically significant relationship between CTS and CTSEP at all grade levels. These findings show that the development of students' computational thinking skills is directly related to their self-efficacy perceptions of these skills. The other significant finding was that 12th-grade students scored significantly higher than 10th and 11th-grade students in terms of both skill level and self-efficacy perception.