Banking authority role in improving governance and risk management: Analysis on the failure of Silicon Valley, Silvergate and Signature banks
Bankacılık otoritesinin yönetişim ve risk yönetimini geliştirmedeki rolü: Sılıcon Valley, Sılvergate ve Sıgnature bankalarının başarısızlığı üzerine bir analiz
  1. Tez No: 952439
  2. Yazar: HAYDER SABEEH QASIM ALSHAİKHLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CENK ULUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigorta İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Sigorta İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Özet Aşağıdaki tez, bankacılık otoritelerinin bankacılık yönetimini geliştirmedeki önemini, özellikle ABD'deki üç banka, yani Silvergate, Signature ve Silicon Valley bankaları örneğine odaklanarak ve bu otoritelerin çeşitli risk yönetimi kısıtlamalarını ve faktörlerini nasıl aşmaya çalıştıklarını analiz ederek güçlendirmeye çalışacaktır. Bankaların iflas ve finansal kriz vakalarının artması, sektördeki herhangi bir finansal şoka karşı hazırlığı hızlandırmak için etkili risk yönetimi önlemlerinin ve sağlam yönetimin önemini haklı çıkarmaktadır. Çalışma üç hipotez tarafından yönlendirilmektedir: bağımsız yönetim kurulu üyeleri alınan kararlarda ve denetimde etkilidir; güçlü kredi-it risk kontrolü kredi riskini azaltır; ve iyi yönetilen piyasa riskleri, büyük risklere sahip finansal piyasalardaki dalgalanmaları yönetmeye yardımcı olur. Bazı önemli noktalar arasında Credit Suisse bankasının diğer çöküşüne odaklanılması da yer almaktadır. Bu bankaların yönetim ve risk profillerini araştırmak için tez, temel finansal performans ve risk göstergelerini kapsayan analitik bir çerçeve kullanmaktadır: ROA, ROE, Z-puanı, NPL'ler, ROA sapması ve gerçek brüt kazanç endeksi. Bu yönler, seçilen bankaların finansal performansını, üretkenliğini ve kırılganlığını değerlendirmek için analiz edilir. Ayrıca, Federal Mevduat Sigorta Kurumu'nun (FDIC) dağıtımı da bu araştırmaya dahil edilmiştir. Bir vaka çalışması metodolojisi kullanarak, tez uyum derecesini ölçer ve nicel veri analizi yaparak düzenleyici önlemlerin kullanılmasının riskleri ve etkinliği üzerinde tartışır. Bu makale, belirli yönetişim yapılarının ve risk yönetimi uygulamalarının bu bankaların istikrarını ve performansını nasıl etkilediğini tartışarak düzenleyiciler ve sektör için içgörüler sağlar. Bu çalışma, bankacılık yönetişimi ve risk yönetimi alanındaki mevcut bilgiye katkıda bulunarak bankacılık kültürünü güçlendirmek için bir dizi öneri sunar. Yönetişim, finansal sürdürülebilirlik ve düzenleme arasındaki ilişkiye odaklanılması nedeniyle, çalışma ayrıca gelişen finansal ortamda ortaya çıkan risklere yanıt vermek için gelişen ve titiz yaklaşımlara olan ihtiyacı vurgular.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The following thesis will attempt to reinforce the significance of banking authorities in enhancing banking governance, particularly focusing on the case of three banks in the U.S, namely Silvergate, Signature and Silicon Valley banks, and analyzing how those authorities have sought to overcome the various risk management constraints and factors. The rising cases of banks' failure and financial crises justify the importance of effective risk management measures and sound governance to prompt preparedness for any financial shocks in the industry. The work is guided by three hypotheses: independent board members are effective in the decisions made and supervision; strong cred-it risk control decreases credit risk; and well-managed market risks help in managing fluctuations in financial markets that have great risks. Some of the highlights have also included focused on the other collapse of Credit Suisse bank. To investigate the governance and risk profiles of these banks, the thesis employs an analytical framework encompassing key financial performance and risk indicators: ROA, ROE, Z-score, NPLs, deviation of ROA and real gross earnings index. These aspects are analyzed to assess the financial performance, productivity and vulnerability of the chosen banks. Besides, apportionment of Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) has also been incorporated in this research. Using a case study methodology, the thesis measures the degree of compliance and argues over the risks and effectiveness of using regulatory measures by conducting quantitative data analysis. This paper discusses how certain governance structures and risk management practices have affected the stability and performance of these banks providing insights for the regulators and the industry. This work adds to the existing knowledge in the area of banking governance and risk management offering a number of recommendations to strengthen the banking culture. Due to the provided focus on the relation between governance, financial sustainability, and regulation, the study also emphasizes the need for evolving and rigorous approaches to respond to the emerging risks in the evolving financial environment.