The obstacles of e-management in Iraq
- Tez No: 796271
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma boyunca tartışılan temel farklılıklar bu teze dahil edilmiştir. Kamu sektörü kurumları, artan talebi karşılamak için program tekliflerini ve dağıtım yöntemlerini genişletiyor ve geliştiriyor. Teknoloji, bu kuruluşların maliyetleri düşürmesine ve teslimatı iyileştirmesine yardımcı olabilir. Bir teknoloji çözümünün amaçlanan uygulaması şirkete göre değişebilir. Küçük depolar ve e-posta programları kullanarak dahili araştırmayı otomatikleştirmek veya firmalar ile tüketiciler arasında entegre bir çerçeve uygulayarak kamu altyapısının verimliliğini artırmak için kullanılabilir. Serbest meslek sahibi, orta, büyük, kamu veya özel, her büyüklükteki işletme teknolojiden yararlanır. Bu, kamu ve özel işletmeler için geçerlidir. Bu işletmeler eğitim, sağlık, ticaret, pazarlama, turizm ve bankacılığı temsil etmektedir. Bu araştırma, yaygın eğitim ile E-Devlet'in uygulanması arasındaki bağlantıyı araştırmaktadır. Ataerkil büyüme tipi organizasyonlar mükemmel performansla ilişkilendirilirken, geleneksel liderlik kurumları daha az katı bir eğitim normu nedeniyle daha az eğitim aldı. Bu baskı nedeniyle, orta düzey yöneticiler E-Devlet'in benimsenmesinde kilit rol oynamaktadır. Yönetim pozisyonları, güç kaybı ve kişisel çıkar da dahil olmak üzere bir dizi nedenden dolayı e-devlet muhalefetinin temel hedefidir. Bu araştırma aynı zamanda hükümet için de geçerli olup, Irak otorite hizmeti (hükümet tarafından yabancı çalışanları yerel (Irak) insanlarla değiştirmek için uygulanan bir program) gibi bazı hükümet girişimlerinin e-devlet üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Bu tür düzenlemeler, Irak vatandaşı olmayanların hayatını kazanmasını zorlaştırdı. Merkezi sosyal yapılarda çalışanlar, geleneksel yönetim sistemlerine göre E-Devlet'i daha az benimseyebildiler. E-Devlet karar verme sürecine personelin katılımı, grup öğrenim kurumlarında hiyerarşik olanlardan daha fazlaydı. Hiyerarşik şirketlerin yukarıdan aşağıya, kendi kendini yöneten karar verme süreci, zayıf çalışan onayına rağmen benimsemeyi hızlandırdı
Özet (Çeviri)
The main differences discussed throughout this research were included in this thesis. Public sector agencies are expanding and improving their program offerings and delivery methods to meet rising demand. Technology may help these organizations decrease costs and improve delivery. The intended application of a technology solution may vary per company. May be used to automate internal research by using tiny repositories and e-mail programs, or to boost public infrastructure efficiency by implementing an integrated framework between firms and consumers. Businesses of all sizes, whether self-employed, medium, large, public, or private, utilize technology. This applies to public and private businesses. These enterprises represent education, health, commerce, marketing, tourism, and banking. This research investigates the link between common training and implementing E-Government. Patriarchal growth type organizations were linked with excellent performance, while traditional leadership institutions had less training owing to a less stringent educational norm. Because of this pressure, middle managers play a key role in adopting E-Government. Management positions are the principal target of e-government opposition for a number of reasons, including power loss and self-interest. This research also applies to government, indicating that some government initiatives, such as the Iraqi authority service (a program enforced by the government to replace foreign employees with local (Iraqi) people), has an influence on e-government. Such regulations made it harder for non-Iraqi citizens to earn a life. Employees in centralized social structures were less able to adopt E-Government than those in traditional management systems. Staff engagement in E-Government decision-making was greater in group learning institutions than hierarchical ones. Hierarchical companies' top-down, self-governing decision-making sped faster adoption, despite poor employee approval