The enforcement of jurisdiction over stateless vessels in the high seas
Açık denizlerde vatansız gemiler üzerindeki yargı yetkisinin uygulanması
  1. Tez No: 952438
  2. Yazar: WAJAHAT SHARIF
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizcilik, Ulaştırma Hukuku ve Siyaseti
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Açık denizlerde bayraksız gemilerin faaliyet göstermesi, özellikle uyuşturucu kaçakçılığı, Yasadışı, Bildirilmemiş ve Düzensiz (IUU) balıkçılık ya da göçmen kaçakçılığı yapan gemiler söz konusu olduğunda, yeni bir olgu değildir. Deniz hukuku, açık denizlerin tüm dünya devletleri tarafından kullanımını düzenlemiştir. Bu amaçla açık deniz rejimi, bayrak devleti yargı yetkisi ilkesine dayanır. Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (1982 UNCLOS), açık denizlerden bayraksız gemilerin yararlanmasını öngörmediği ve bu nedenle açık denizlerdeki bayraksız gemilerin düzenlenmesine ilişkin açık bir hüküm getirmedi. Bu durum, açık denizlerdeki bayraksız gemilere ilişkin yargı yetkisi konusunda bir tartışmaya yol açmıştır: Bir görüş tüm devletlerin bu gemiler üzerinde tam yargı yetkisine sahip olduğunu savunurken, diğeri bayraksız gemi ile yargı yetkisini kullanan devlet arasında bir bağ bulunmasını şart koşar. Bu tez, bayraksız gemiler etrafındaki yargı yetkisi belirsizliklerini açıklığa kavuşturmayı amaçlamaktadır. Bunu başarmak için tez, öncelikle gemilerin uyruğuna ilişkin hukuki rejimi incelemekte ve deniz hukukunda net hukuki yanıtların bulunmamasından kaynaklanan sorunlu hukuki boşluğu vurgulamaktadır. İkinci olarak, konuya dair hukuk bilginlerinin görüşlerini, seçili ülkelerin devlet uygulamalarını ve ilgili yargı kararlarını gözden geçirmektedir. Bu kapsamlı analiz yoluyla, bu çalışma, bayraksız gemilerin ortaya çıkardığı yargı yetkisi sorunlarına ilişkin tutarlı bir pozisyon önermeyi hedeflemektedir. 1982 UNCLOS ve Açık Denizler Sözleşmesi (CHS) gibi ilgili anlaşmaların uygulanmasındaki boşluklar göz önüne alındığında, bu çalışma uluslararası hukuki çerçevelerin güçlendirilmesini önermektedir. Bunun için 1982 UNCLOS'un bazı hükümlerinin bayraksız gemileri açıkça kapsayacak şekilde revize edilmesi, 1988 Deniz Seyrüseferinin Güvenliğine Karşı Yasa Dışı Eylemlerin Bastırılması Sözleşmesi'nin (SUA) uygulanabilirliğinin genişletilmesi ve ulusal yasaların uyumlaştırılmasının güçlendirilmesi gereklidir. Ayrıca, gözetim ve uygulamanın iyileştirilmesi için devletler, bölgesel örgütler ve uluslararası kuruluşlar arasında artırılmış işbirliği şarttır.
Özet (Çeviri)
Ships without nationality operating on the high seas is not a new phenomenon, particularly when such ships are engaged in drug trafficking, Illegal Unreported and Unregulated (IUU) fishing, or migrant smuggling. The law of the sea has prescribed the enjoyment of the high seas by all states of the world. To this end, the regime of high seas is governed by flag state jurisdiction principle. The United Nations Convention on the Law of the Sea (1982 UNCLOS) did not anticipate the exploitation of high seas by stateless vessels and so did not prescribe explicit provision for the regulation of stateless vessels on the high seas. This led to the debate over jurisdiction over stateless vessels on the high seas where one view supports full jurisdictional authority of all states over stateless vessels, while the other requires for jurisdictional nexus between the stateless vessel and state exercising jurisdiction. This thesis aims to elucidate the jurisdictional ambiguities surrounding stateless vessels. To achieve this, the thesis first examines the legal regime governing the nationality of ships and highlights the problematic legal vacuum that arises from the absence of clear legal responses in the law of the sea. Secondly, it reviews the opinions of legal scholars, state practice of selected countries, and relevant judicial rulings on the issue. Through this comprehensive analysis, this study seeks to propose a coherent position on the jurisdictional challenges posed by vessels without nationality. Given the loopholes in enforcement of 1982 UNCLOS and related treaties like the Convention on the High Seas (CHS), this study recommends strengthening international legal frameworks by revising some of the 1982 UNCLOS provisions to cover explicitly stateless ships, by expanding the applicability of the Convention for the Suppression of Unlawful Acts Against the Safety of Maritime Navigation 1988 (SUA), and by strengthening harmonization of national laws. Furthermore, enhanced cooperation among states, regional organizations, and international bodies is necessary to improve surveillance and enforcement.