The role of English in internationalization and global citizenship identity in turkish higher education: Policies, practices, and perceptions
Türk yükseköğretiminde uluslararasılaşma ve küresel vatandaşlık kimliğinde İngilizcenin rolü: politikalar, uygulamalar ve algılar
- Tez No: 952440
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki yükseköğretimin uluslararasılaşmasında ve Küresel Vatandaşlık Kimliğinde (KVK) İngilizcenin oynadığı çok katmanlı rolü incelemektedir. İngilizce, dünya genelinde uluslararasılaşma stratejilerinin merkezî bir aracı hâline gelmiş olsa da mevcut araştırmaların çoğu coğrafi olarak sınırlı, kavramsal açıdan parçalı ve yöntemsel olarak dar bir çerçeveye sahiptir. Bu boşluklara yanıt olarak dil politikası, ideoloji ve vatandaşlığı birleştiren katmanlı bir analitik çerçeveye dayanan bu kolektif durum çalışması, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından uluslararasılaşma kapsamında belirlenen pilot üniversitelerde yürütülmüştür. Bu bağlamda, dokuz şehirde yer alan on bir yükseköğretim kurumundan veri toplanmıştır. Veriler; doküman analizi, açık uçlu anketler ve yöneticiler, akademik personel ve öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma, bulguları üç düzeyde çeşitlendirerek sunmaktadır: YÖK ve diğer ulusal politika belgelerinden elde edilen makro düzey politika söylemlerinde, kurum içi uygulamaları kapsayan mezo ve mikro düzey pratiklerde ve bireylerde İngilizcenin algılanan rolü. Bulgular, İngilizcenin Türk yükseköğretimi bağlamında yalnızca bir öğretim dili değil; aynı zamanda küresel akademik meşruiyetin bir simgesi, stratejik bir politika aracı ve karmaşık bir kimlik göstergesi olarak algılandığını ortaya koymaktadır. Ulusal politikalar İngilizceyi rekabet gücü ve küresel etkileşim için bir araç olarak teşvik ederken kurumsal düzeyde uygulamalar önemli ölçüde farklılık göstermektedir ve paydaş algıları genellikle arzuyla dışlanma, direnişle aidiyet arasında gidip gelen çok katmanlı gerilimler içermektedir. Bu çalışma, İngilizcenin Türkiye bağlamında uluslararasılaşma ve küresel vatandaşlık süreçlerini eleştirel ve bağlama duyarlı bir perspektifle incelemekte, Anglofon olmayan ve Küresel Güney'e ait bağlamlarda daha kapsayıcı ve eleştirel uluslararasılaşma stratejilerine yönelik içgörüler sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the multifaceted role of English in the internationalization and Global Citizenship Identity (GCI) in the Turkish higher education. Although English has become a central tool in internationalization strategies worldwide, most existing research remains geographically limited, conceptually fragmented, and methodologically narrow. Responding to these gaps, this collective case study draws on a layered analytical framework that integrates language policy, ideology, and citizenship. The research was conducted in eleven higher education institutions (HEIs) located in nine cities, all of which were designated as pilot universities by the Council of Higher Education (CoHE) within the scope of internationalization. The data were collected through document analysis, open-ended questionnaires, and semi-structured interviews with administrators, academic staff, and students. The findings triangulate across three levels, each focusing on the perceived role of English: in macro-level policy discourses from CoHE and other national documents, in meso- and micro-level institutional practices, and at the individual level. The findings illuminate how English is simultaneously perceived as a symbol of global academic legitimacy, a strategic policy tool, and a complex identity marker. While policy discourse promotes English as a vehicle for competitiveness and global engagement, institutional practices vary significantly, and stakeholder perceptions often involve multi-layered tensions oscillating between aspiration and exclusion, resistance and belonging. The research contributes a nuanced, context-sensitive understanding of how English mediates internationalization and GCI in Türkiye. Offering a multi-level, multi-site empirical analysis provides insights that may inform more inclusive and reflective internationalization strategies in non-Anglophone, Global South settings.