Transnational EFL teacher identity in Türkiye: Teaching practices and experiences
Türkı̇ye'de ulusötesı̇ EFL öğretmenı̇ kı̇mlı̇ğı̇: Öğretmenlı̇k uygulamaları ve deneyı̇mlerı̇
- Tez No: 952443
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CİNKARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Öğretmenlerin mesleki deneyimlerinin ve öğretim uygulamalarının incelenmesi, öğretmen kimliği oluşum sürecine ilişkin önemli etkileri olan kapsamlı bilgiler sunmaktadır. Özellikle öğretmen yetiştirme kurumlarında olmak üzere, eğitim ortamlarında büyük öneme sahip olan bu olgu, öğretmen kimliği kavramını ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle, bu çalışma, Türkiye'de görev yapan ulusötesi İngilizce öğretmenlerinin mesleki deneyimlerinin ve öğretim uygulamalarının, onların ulusötesi öğretmen kimliği oluşumunu nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın özgün doğası gereği, Gaziantep ilinde farklı uyruklara sahip dört ulusötesi İngilizce öğretmeni amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiştir. Veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Elde edilen nitel veriler NVivo 14 programı kullanılarak tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, öğretim deneyimleri ve uygulamalarının, ulusötesi İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimlik inşa süreçlerini nasıl etkilediğine ve Türkiye'de İngilizce öğretimiyle ilgili karşılaşılan zorluklara dair önemli veriler sunmuştur. Bulgular ayrıca, öğretmenlerin mesleki kimliklerinin güçlendiği alanlar ile kimlik inşa sürecinde zorluk yaşadıkları noktaları da ortaya koymuştur. Bulgular, öğretmenlerin mesleki kimliklerinin güçlendiği alanların yanı sıra kimlik inşasında zorluk yaşadıkları noktaları da ortaya koymuştur. Özellikle, öğretmenlerin öğretim felsefesi açısından daha esnek hale geldikleri, öz farkındalıklarının arttığı, kültürlerarası ve dilsel yeterliliklerini geliştirdikleri, motivasyonlarının ve mesleki gelişimlerinin olumlu yönde ilerlediği; ancak uyum sürecine bağlı olarak zaman zaman isteksizlik yaşadıkları belirlenmiştir. Ayrıca bulgular, İngilizce öğretmenlerinin kimlik gelişimlerini desteklemek amacıyla öğretmen yetiştirme programlarının kültürel bağlama özgü ve deneyim temelli öğrenme fırsatlarını daha fazla içermesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Exploring teachers' professional experiences and teaching practices provides substantial information that has significant implications for the teacher identity formation process—a construct that is quite crucial in educational settings, especially in teacher education. For this reason, this study aims to investigate how the professional experiences and teaching practices of transnational EFL teachers in Türkiye influence their transnational teacher identity formation. To achieve the purpose of the study, a qualitative research method was used. Four transnational EFL teachers of different nationalities within Gaziantep, Türkiye, were selected through purposive sampling due to the specific nature of the research. The data were collected through semi-structured interviews. The qualitative data obtained were transcribed and analyzed through thematic analysis using NVivo 14. The results of the study provided insights into how teaching experiences and practices influence the professional identity construction of transnational EFL teachers and the challenges of teaching English in Türkiye. The findings demonstrated key areas where teachers' professional identities were strengthened and where they experienced difficulties in constructing their identities. Specifically, the results indicated that teachers became more flexible in terms of teaching philosophy, developed heightened self-awareness, enhanced their intercultural and linguistic proficiency, experienced increased motivation and professional growth, yet also encountered a lack of enthusiasm due to adaptation challenges. Moreover, the findings suggest that teacher education programs can incorporate more culturally context-specific and experiential learning opportunities to support identity development among EFL teachers.