Children's house-tree-person drawings as a window into mental health: Links to internalizing behaviors, externalizing behaviors and trauma
Çocukların ev-ağaç-insan çizimleri yoluyla ruh sağlığına dair içgörüler: İçe yönelim davranışları, dışa yönelim davranışları ve travma ile ilişkisi
- Tez No: 952444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, çocukların içe yönelim problemleri, dışa yönelim problemleri ve travmatik yaşantılarıyla ilişkili çizim özelliklerini nicel olarak değerlendirmek amacıyla yeni geliştirilen puanlama sistemi kullanılmıştır. Çalışmaya 6–16 yaş aralığında toplam 93 çocuk katılmış, ebeveynleri ise Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği'ni (CBCL) ve Olumsuz Çocukluk Deneyimleri (ACE) ölçeklerini doldurmuştur. Çocuklar, Ev-İnsan-Ağaç Çizim testini tamamlamış, ardından Çocuklar için Depresyon Ölçeği (CDI), Çocukluk Çağı Anksiyete Tarama Ölçeği (SCARED) ile değerlendirilmiştir. Çizimler; boyut, çizgi kalitesi, konum, detay seviyesi, tuhaf elementler, bozulmalar ve olumsuz yüz ifadeleri gibi yedi ana kategori altında puanlanmıştır. Yaş, cinsiyet ve zeka kontrol edilerek korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Regresyon modelleri genel olarak psikolojik semptomları anlamlı şekilde yordayamamış olsa da, kısmi korelasyonlar dışa yönelim davranışlarının daha ayrıntılı çizimlerle ilişkili olduğunu, travma semptomlarının ise kişinin kendi cinsiyetine ait çizdiği insan figürlerinde daha yüksek problem puanlarıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir. Bulgular, belirli Ev Ağaç İnsan çizim özelliklerinin klinik olarak anlamlı olabileceğini, ancak genel yordayıcı gücün bu örneklemde sınırlı kaldığını göstermektedir. Bu sonuçlar, projektif çizim değerlendirmelerinin psikometrik incelemelerine katkı sağlamakta ve farklı çocuk örneklemleriyle yapılacak ileri düzey araştırmaların gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bulgular, klinik çıkarımlar, sınırlılıklar ve gelecekteki araştırmalar açısından tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the newly developed House-Tree-Person (H-T-P) Scoring Manual was utilized to quantitatively assess children's drawing characteristics in relation to internalizing problems, externalizing problems, and traumatic experiences. A total of 93 children aged 6–16 participated, and their caregivers completed the Child Behavior Checklist (CBCL) and Adverse Childhood Experiences (ACE) questionnaire, while the children completed The House-Tree-Person Drawing task, the Children's Depression Inventory (CDI), the Screen for Child Anxiety Related Emotional Disorders (SCARED). Drawing features were evaluated under seven categories such as line distortions, size irregularities, location, level of detail, bizarre items, distortions and negative feelings. Controlling for age, gender, and intelligence, correlational and regression analyses were conducted to evaluate predictive relationships. While none of the regression models significantly predicted psychological symptoms overall, partial correlations showed that externalizing behaviors were positively associated with greater drawing details, and trauma symptoms were linked with more problematic person drawings. The findings suggest that while specific H-T-P features may hold clinical relevance, overall predictive power was limited in this sample. These results contribute to the psychometric investigation of projective drawing assessments and highlight the need for further validation studies in diverse child populations. Clinical implications, limitations, and directions for future research are discussed.