Gothic literature evolves into posthumanism: Jeanette Winterson'sFrankissstein as a 21st century rewriting of Mary Shelley's Frankenstein
Gotik edebiyatın posthümanizme evrimi: Jeanette Winterson'ın Frankissstein romanının Frankenstein'ın 21. yüzyıl yeniden yazımı olarak incelenmesi
- Tez No: 952469
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Jeanette Winterson'ın Frankissstein: A Love Story adlı romanı, Mary Shelley'nin kült eseri Frankenstein; or, The Modern Prometheus'un posthümanizm ışığında yeniden yazılmış bir uyarlamasıdır. Bu yeniden yazım, yalnızca tematik bir güncelleme değil, aynı zamanda insan, beden ve zihin kavramlarını yeniden tanımlayan çağdaş bir edebi yeniden kurgulama olarak değerlendirilir. Shelley'nin gotik bilim kurgu başyapıtı, yapay zekâ ve yüksek teknolojinin çevrelediği yirmi birinci yüzyılda yer edinecek şekilde yeniden ele alınmıştır. Frankenstein; or, The Modern Prometheus, insan ve canavar temsillerini sorgulaması bakımından gotik bir romandan posthümanist bir bakışa geçiş adımı olarak değerlendirilebilir; aynı şekilde Frankissstein: A Love Story de insan ve yapay zekâ temsillerini ele alır. Gotik ve posthümanizm arasındaki bağlantıyı anlayabilmek için Hümanizm ve Transhümanizm temel tanımlarıyla bilinmelidir. Frankissstein: A Love Story, insanlarla hibrit robotlar ve biyolojik olmayan varlıklar arasındaki ilişkiye odaklanarak posthümanist bir çevreye uzanır. Her iki roman da ana karakterleri üzerinden insanların doğanın diğer formları karşısındaki üstünlüğünü ve yaratma ile dönüşme arzusunu sorgular. Dr. Frankenstein, kendisi için korku nedeni olan canlı bir varlık yaratırken; Victor Stein, robotlar üretmeyi amaçlayarak sibernetik bir yaşam boyutu kurgular. Winterson'ın romanı, siber uygulamaları bir yaşam tarzı olarak yücelten Victor Stein'a aşık olan trans birey Dr. Ry karakteri aracılığıyla posthümanist ortamı çeşitlendirir. Ry'nin bedensel deneyimi ve kimlik arayışı, posthümanizmin beden, zihin ve kimlik arasındaki sınırları sorgulayan doğasına doğrudan katkı sağlar. Mary Shelley, ilk gotik bilim kurgu romanı olan Frankenstein; or, The Modern Prometheus'u yeniden kurgulayarak insanlığın geleceğiyle bağ kurar ve dönüşüm fikrini farklı bir bakış açısıyla yeniden sunar. Bu tez, gotik edebiyatın posthümanizm alanına dönüşümünü, Mary Shelley'nin romanından Jeanette Winterson'ın romanına geçiş süreci üzerinden inceler. Tez boyunca bu iki roman, gotik ve posthüman söylem çerçevesinde karşılaştırmalı olarak ele alınacaktır. Bu bağlamda hem metinlerin içerdiği temalar hem de anlatı biçimleri posthüman teorinin sunduğu kavramsal araçlarla analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Jeanette Winterson's Frankissstein: A Love Story is a posthumanist reimagining of Mary Shelley's iconic novel Frankenstein; or, The Modern Prometheus. This adaptation is not merely a thematic update, but rather a contemporary literary reconstruction that redefines the concepts of the human, the body, and the mind. The gothic sci-fi masterpiece of Shelley is given a lead to get a place in the twenty-first century surrounded by artificial intelligence and high technology. Frankenstein; or, the Modern Prometheus, which is a gothic masterpiece of Shelley, can be evaluated to be a step from a gothic novel to a posthuman perspective since it scrutinizes the representation of the human and the monster just like Frankissstein: A Love Story demonstrates the representation of the human and artificial intelligence. In order to understand the connection between gothic and posthumanism, Humanism and Transhumanism must be known with their basic definitions. Frankissstein: A Love Story is a re-written version of Shelley's Frankenstein; or, the Modern Prometheus and it springs up to present day to hold out a posthuman environment focusing on the relationship of human beings with hybrid robots and non-biological creatures. Both of the novels question the ascendency of humans against other forms of nature through the main characters as well as their ultimate desire for creation and transformation. Dr. Frankenstein creates a living being, which becomes a reason of fear for him and Victor Stein fictionalizes a cybernetic life dimension by creating robots. Winterson's novel variegates the posthuman environment by presenting the transgender Dr. Ry falling in love with Victor Stein who dignifies cyber practices as a living. Jeanette Winterson connects the first gothic science-fiction novel Frankenstein; or, the Modern Prometheus with the future of humanity by recreating the same idea of transforming in a different perspective. This thesis investigates the transformation of gothic literature into the realm of posthumanism, focusing on the transition from Mary Shelley's Frankenstein; or, the Modern Prometheus to Jeanette Winterson's Frankissstein: A Love Story. Throughout the thesis, these two novels will be compared and contrasted in the frame of gothic and posthuman discourse.