Erektil disfonksiyon tedavisinde intrakavernöz trombositten zengin plazma enjeksiyonunun etkinliği
The efficacy of intracavernous platelet-rich plasma injection in the treatment of erectile dysfunction
  1. Tez No: 952468
  2. Yazar: MUSTAFA SACİT GÜNEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ONUR DANACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Vaskülojenik erektil disfonksiyonu (ED) olan hastalarda otolog trombositten zengin plazma (TZP) uygulamasının erektil fonksiyon üzerindeki etkinliğini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Aralık 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'ne erektil disfonksiyon şikayetiyle başvuran hastalar çalışmaya alındı. Fosfodiesteraz tip 5 inhibitörleri (PDE5I) ve intrakavernöz alprostadil enjeksiyonuna yanıt vermeyen, en az 3 aydır Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi-5 (IIEF-5) skoru 8-21 arasında (hafif,hafif-orta,orta derecede) olan, vaskülojenik erektil disfonksiyon tanısı konmuş 35-70 yaş arası hastalara ayda bir kez toplam üç seans intrakavernöz TZP enjeksiyonu uygulandı. Tedavi öncesinde, 1.seanstan 1 ay sonra, 2.seanstan 1 ay sonra ve 3. seanstan 3 ay sonra olmak üzere dört zaman noktasında hastalar valide edilmiş Uluslararası Erektil Fonksiyon İndeksi (IIEF-5), Beck Depresyon Envanteri, Cinsel Karşılaşma Profili (SEP2 ve SEP3), Genel Değerlendirme Soruları (GAQ1 ve GAQ2) ve İkili Uyum Ölçeği (DAS) ile değerlendirildi. Partnerleri ise aynı zaman noktalarında valide edilmiş Kadın Cinsel İşlev Endeksi (FSFI) ve DAS ölçekleri ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the efficacy of autologous platelet-rich plasma (PRP) application on erectile function in patients with vasculogenic erectile dysfunction. Materials and Methods: Patients presenting with erectile dysfunction (ED) at Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Urology Clinic between December 2023 and December 2024 were enrolled. Patients aged 35-70 with mild to moderate vasculogenic erectile dysfunction, defined by an International Index of Erectile Function-5 (IIEF-5) score of 8-21 for at least 3 months and unresponsive to phosphodiesterase type 5 inhibitors (PDE5I) and intracavernous alprostadil injection, received three monthly sessions of intracavernous PRP injection. Before treatment, and at four time points, 1 month after the first session, 1 month after the second session, and 3 months after the third sessionpatients were evaluated using the validated International Index of Erectile Function (IIEF-5), Beck Depression Inventory, Sexual Encounter Profile (SEP2 and SEP3), Global Assessment Questions (GAQ1 and GAQ2), and Dyadic Adjustment Scale (DAS). Their partners were evaluated at the same time points using the validated Female Sexual Function Index (FSFI) and DAS scales.