Analysis of gothic elements in The Tell Tale Heart of Edgar Allan Poe and Young Goodman Brown of Nathaniel Hawthorne
Nathaniel Hawthorne'un 'Young Goodman Brown' ve Edgar Allan Poe'nun 'The Tell Tale Heart' kısa hikayelerinde gotik unsurların incelenmesi
  1. Tez No: 426124
  2. Yazar: DERYA ORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gotik, günümüzdeki en etkili edebi türlerden biridir ve müzikten mimariye, sinemadan modaya kadar birçok alanda etkilidir. Terim olarak Gotik çok geniş bir anlama sahiptir. Gotik, ilk olarak MÖ yaklaşık 300'lü yılların çok başında ortaya çıkmıştır ve kabileye verilen bir isimdi, daha sonra ilk olarak 12. yüzyılda görülen mimari bir biçim olarak gelişti. Edebi tür olarak ise ilk kez 18. yüzyılda görüldü ve bu türün ortaya çıkışı Horace Walpole'un“Otranto Şatosu”ile olmuştur. Gotik edebiyatının Amerikalı öncüleri, bu türe şeklini veren iki önemli karakter Edgar Allan Poe ve Nathaniel Hawthorne'dur. Bu çalışmada konunun odak noktası Gotik terimi üzerinedir ve Edgar Allan Poe'nun“The Tell Tale Heart”ve Nathaniel Hawthorne'un“Young Goodman Brown”adlı kısa hikayeleri Gotik edebiyatı ve bu türün kuralları bağlamında incelenecektir. Giriş bölümünde Gotik hakkında genel bilgi verilir ve Gotik türünün gelişimi analiz edilir. Gotiğin edebiyatta nasıl ve ne zaman kullanıldığı bu çalışmada gösterilir. İkinci bölümde, Gotik edebiyatının unsurları üç bölüme ayrılarak analiz edilir. Edgar Allan Poe ve eseri“The Tell-Tale Heart”Gotik edebiyatının unsurları dikkate alınarak üçüncü bölümde incelenir. Dördüncü bölümde, Nathaniel Hawthorne hakkında bilgi verilir ve eseri“Young Goodman Brown”Gotik unsurlar ele alınarak tartışılır ve ayrıca Nathaniel Hawthorne'nun eseri giriş bölümündeki ve ikinci bölümdeki bilgiler ışığında incelenir. Sonuç bölümünde ise, Edgar Allan Poe ve Nathaniel Hawthorne'nun Gotik türünü eserlerinde nasıl kullandıkları hakkında bilgi verilir ve yazarlar Gotik türünü kullanmaları açısından birbiriyle karşılaştırılır.
Özet (Çeviri)
Today, one of the most influential literary genres is the Gothic and it is influential in lots of areas from music and architecture to cinema and fashion. As a term, Gothic has a very broad meaning. It first emerged very early around 300 A.D. and it was a name given to a tribe, which then evolved to an architectural style that can be first seen in the 12th century. As a literary device it's first seen in the 18th century and its emergence is with Horace Walpole's The Castle of Otranto. The American pioneers of the Gothic literature are Edgar Allan Poe and Nathaniel Hawthorne, who are the two prominent characters that had given shape to the genre. In the present study, the focus of the topic is on“Gothic”as a term, and short stories of Edgar Allan Poe's The Tell Tale Heart, (1843) and Nathaniel Hawthorne's Young Goodman Brown (1835) will be analyzed within the context of Gothic literature and its conventions. It will be given general information about Gothic and also analyzed the development of this genre in introduction. It is shown when and how Gothic has been used in literature in this study. In the second section of this thesis, it will be analyzed the elements of the Gothic literature by dividing into three sections. Edgar Allan Poe and his work“The Tell-Tale Heart”will be examined in terms of the elements of Gothic literature in the third section. In the fourth section, It will be given information about Nathaniel Hawthorne and his work“Young Goodman Brown”will be discussed by taking gothic elements and also it will be examined by being used the information in the introduction and second section. In conclusion, It is given information about how Edgar Allan Poe and Nathaniel Hawthorne use the Gothic genre in their works and they are compared with each other in terms of using Gothic genre.