Effects of personalized feedback with open online resources on the essay writing performance of undergraduate preparatory program students studying EFL
Açık çevrimiçi kaynaklarla bireysel geribildirimin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen lisans hazırlık programı öğrencilerinin metin yazma performansına etkileri
  1. Tez No: 952470
  2. Yazar: ÖZLEM AYAR GEMALMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MÜNİRE ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yazma, akademik iletişimin birincil aracı olduğundan, akademik yazma belki de akademik ortamlardaki en önemli ve aynı zamanda öğrencilerin çoğunluğu için öğrenilmesi en zor beceridir. İngilizce dil öğreniminde, öğrencilerin yazma becerilerini geliştirmek için birçok yöntem ve teknik kullanılmıştır. Bu yöntemlerden biri öğrencilerin yazıları hakkında geri bildirim sağlamaktır. Bu çalışmanın amacı açık çevrimiçi kaynaklarla kişiselleştirilmiş geri bildirimin Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin lisans hazırlık programında yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin metin yazma performansına etkilerini ortaya koymaktır. Çalışma, bir kontrol ve bir deney grubu kullanan yarı deneysel bir çalışma ve öğrencilerle görüşmeler içeren karma yöntemli Açıklayıcı Sıralı Tasarım ile yürütülmüştür. Ön testin olası etkileri bağımlı değişkenden (son test) çıkarıldığında, son testten alınan grupların ortalamaları çok az farklılık göstermiştir. Deney ve Kontrol Gruplarının Ön Test ve Son Test Puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için ANCOVA testi yapılmıştır. ANCOVA testinden elde edilen sonuçlara göre, deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin son test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı (p=.871, p>.05) bulunmuştur. Çalışmanın nitel kısmında gönüllü sekiz öğrenciyle görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerde öğrencilerden aldıkları kişiselleştirilmiş geri bildirimleri değerlendirmeleri istenmiştir. Nitel verilerin incelenmesinde kullanılan tematik analiz sonucunda öğrencilerin tamamının aldıkları geri bildirimler hakkında olumlu düşüncelere sahip oldukları görülmüştür. Bununla birlikte çalışmalarında çevrimiçi kaynakları daha önce de kullandıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Since writing is the primary means of academic communication, academic writing is perhaps the most crucial talent in academic settings. For the majority of students, it is also the hardest skill to learn. In ELL, many methods and techniques have been used to improve students' writing skills. One of these methods is providing feedback on students' writing. The aim of the study was to reveal the effects of personalized feedback with open online resources on the essay writing performance of undergraduate preparatory program students studying EFL at a state university in Turkey. The study was conducted with a mixed method Explanatory Sequential Design including a quasi-experimental study employing a control and an experiment group and a pre-post test administration and interviews with students. When the possible effects of the pretest were removed from the dependent variable (post test) the means of the groups taken from the post test changed slightly. The ANCOVA test was run to identify if there were any statistically significant differences between the pretest and the post test scores of the Experimental and the Control Groups. As a result of the ANCOVA test, it was found that there was not a statistically significant difference (p=.871, p>.05) between the post test scores of the students in the experimental and control groups. In the qualitative part of the study, interviews were conducted with eight voluntary students. In the interviews, the students were asked to reflect on the personalized feedback they received. As a result of the thematic analysis employed in the examination of the qualitative data, it was found that all interviewees had positive reflections about the feedback they received. However, they also expressed that they were already using online resources in their studies.