Change in one couple's therapy process: An HSCED application
Bir çiftin terapi sürecindeki değişim: Bir HSCED uygulaması
- Tez No: 952488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜNEVVER SELENGA GÜRMEN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmada, çift terapisinde değişim sürecini ve ilişki memnuniyeti üzerindeki etkisini anlamak için Hermeneutik Tek Vaka Olay Tasarımı (HSCED) kullanıldı. Karma yöntemli bir yaklaşım kullanılarak, değişim görüşmeleri de dahil olmak üzere iletişim sorunlarını ele alan genç bir çiftten 19 seans boyunca niceliksel ve nitel veriler toplandı. Zengin vaka dosyası ışığında, danışanlarda gözlemlenen değişimlerin terapiye atfedilip atfedilemeyeceği konusunda olumlu ve şüpheci argümanlar üretildi. Sonuçlar, çiftin deneyimlediği değişimin ve memnuniyetlerindeki artışın terapiye atfedilebileceğini gösterdi. Hem niceliksel sonuçlar çiftin CRS puanında bir artış gösterdi hem de nitel sonuçlar değişim görüşmelerini ve Terapinin Yardımcı Yönleri (HAT) değişimini destekledi. Çift, değişimi kolaylaştırmadaki en önemli faktörün terapist tarafından kurulan güvenli ilişki olduğunu vurguladı. Bulgular, hem araştırma metodolojisi hem de klinik uygulama için çıkarımları dikkate alınarak mevcut literatürle ilişkili olarak analiz edildi. Çalışmanın alana katkıları, sınırlamalarının kabul edilmesiyle birlikte incelendi. Ayrıca, bu bulgulara dayanarak gelecekte yapılabilecek araştırmalar için olası yollar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study used a Hermeneutic Single Case Event Design (HSCED) to understand the process of change in couple therapy and its impact on relationship satisfaction. Using a mixed-methods approach, quantitative and qualitative data were collected over 19 sessions from a young couple addressing communication problems, including change interviews. In light of the rich case file, affirmative and skeptical arguments were produced as to whether the changes observed in the clients could be attributed to therapy. The results indicated that the change experienced by the couple and the increase in their satisfaction could be attributed to therapy. Both the quantitative results showed an increase in the couple's CRS score and the qualitative results supported the change interviews and the Helpful Aspects of Therapy (HAT) change. The couple emphasized that the most important factor in facilitating change was the secure relationship established by the therapist. Findings are analyzed in relation to existing literature, with consideration of their implications for both research methodology and clinical practice. The study's contributions to the field are examined, alongside an acknowledgment of its limitations. Additionally, potential avenues for future research that could build upon these findings are proposed.