Kültür ve sanat yönetimi bağlamında yaşam boyu öğrenme ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi (Sosyal bilgiler öğretmenleri örneklemi
Investigation of the relationship between lifelong learning and communication skills in the context of culture and arts management (Social studies teachers sample)
- Tez No: 952508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET DEMİRALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür ve Sanat Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı, kültür ve sanat yönetimi bağlamında sosyal bilgiler dersi öğretmenleri örneklemi üzerinden yaşam boyu öğrenme ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı çalışmaya, Türkiye genelindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan 401 sosyal bilgiler öğretmeni katılmıştır. Veriler,“Yaşam Boyu Öğrenme Ölçeği”,“İletişim Becerileri Ölçeği”ve demografik bilgi formu ile toplanmıştır. Analizler sonucunda, öğretmenlerin hem iletişim becerileri hem de yaşam boyu öğrenme düzeylerinin genel olarak olumlu olduğu bulunmuştur. İletişim becerilerinin yaşa göre farklılaştığı; yaşam boyu öğrenme düzeylerinin ise cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi ve yaşa göre anlamlı farklılıklar gösterdiği saptanmıştır. İki değişken arasında pozitif yönde, çok güçlü ve anlamlı bir ilişki (r=0,708) tespit edilmiştir. Ayrıca, iletişim becerilerinin yaşam boyu öğrenme düzeyini anlamlı bir şekilde yordadığı (β=0,708) ve varyansın %50'sini açıkladığı görülmüştür. Bulgular, öğretmenlerin iletişim becerilerinin geliştirilmesinin, yaşam boyu öğrenme eğilimlerini de olumlu yönde destekleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between lifelong learning and communication skills through a sample of social studies teachers in the context of culture and arts management. 401 social studies teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education throughout Turkey participated in the study in which the relational survey model was used. Data were collected with the“Lifelong Learning Scale”,“Communication Skills Scale”and demographic information form. As a result of the analyses, it was found that both communication skills and lifelong learning levels of teachers were generally positive. It was determined that communication skills differed according to age; lifelong learning levels showed significant differences according to gender, marital status, education level and age. A very strong and significant positive relationship (r=0.708) was found between the two variables. In addition, it was seen that communication skills significantly predicted the lifelong learning level (β=0.708) and explained 50% of the variance. The findings show that developing teachers' communication skills can also positively support lifelong learning tendencies.