A comparison of AI-based chatbot feedback and teacher-written feedback in EFL writing class
İngilizce yazma dersinde yapay zeka destekli chatbot geri bildirim ile öğretmenin yazılı geri bildiriminin karşılaştırılması
- Tez No: 952507
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU ARYEL ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen (EFL) öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin geliştirilmesinde yapay zekâ tabanlı sohbet robotu geri bildirimleri ile öğretmen yazılı geri bildirimlerinin karşılaştırmalı etkililiğini incelemektedir. Araştırma, yazılı geri bildirimlerin söylem çözümlemesi ile öğrenci ve öğretmen görüşlerinin tematik analizine dayanmaktadır. Öğrenci paragraf metinlerine ChatGPT, Grammarly ve üç farklı öğretmenden oluşan beş farklı kaynaktan yazılı geri bildirim uygulanmıştır. Ayrıca 15 öğrenciyle görüşmeler yapılıp ardından 15 İngilizce öğretmeniyle de verilen geri bildirimlerle alakalı görüşmeler yürütülmüştür. Çalışmaya toplamda 15 öğrenci ve 15 İngilizce öğretmeni katılmıştır. Söylem çözümlemesi bulgularına göre, yapay zekâ araçları özellikle dil bilgisi ve kelime düzeyinde daha yüksek sayıda ve doğru düzeltme sağlayabilmektedir. Ancak öğretmen geri bildirimleri, kişiselleştirilmiş, yönlendirici ve motive edici açıklamalar sunma açısından daha etkilidir. Öğrenci görüşleri, yapay zekâ geri bildirimlerinin hız ve netlik bakımından faydalı olduğunu kabul etmekle birlikte, anlam geliştirme ve metin organizasyonu gibi alanlarda öğretmen geri bildirimlerine öncelik verdiklerini göstermektedir. Öğretmen görüşleri ise yapay zekânın verimliliğini takdir etmekle birlikte, pedagojik kontrol, bağlamsal farkındalık ve etik boyutlara dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, yapay zekâ destekli yazılı geri bildirimler, öğretmen geri bildirimlerini tamamlayıcı nitelikte kullanılabilir; ancak insani etkileşimlerin duygusal, bağlamsal ve gelişimsel boyutlarını tam anlamıyla yerine getirememektedir. EFL bağlamlarında geri bildirim uygulamaları için bütüncül yaklaşımlar önerilmiş ve ileriye dönük araştırma alanlarına dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the comparative effectiveness of AI-based chatbot feedback and teacher-written feedback in the context of English as a Foreign Language (EFL) writing instruction. The research adopts a qualitative approach, combining discourse analysis of written feedback with thematic analysis of student and teacher interviews. Feedback was collected from five sources,ChatGPT, Grammarly, and three human teachers,and applied to student opinion paragraphs. A total of 15 students participated in the study, along with 15 English language instructors who contributed to the evaluation of feedback effectiveness. Findings from the discourse analysis reveal that AI tools provide higher volume and precision in surface-level corrections, particularly grammar and vocabulary. However, teacher feedback demonstrated greater strength in offering personalized, motivational, and content-oriented responses. Student interviews indicated a general appreciation for the immediacy and clarity of AI feedback but emphasized a preference for teacher input on deeper revision. Teacher interviews reflected cautious optimism, with educators valuing AI's efficiency while highlighting the need for pedagogical oversight and contextual sensitivity. The study concludes that AI-originated feedback can serve as a valuable supplement to teacher-written feedback, but it cannot fully replicate the affective, contextual, and developmental dimensions of human interaction. Implications are offered for blended feedback practices in EFL contexts, with suggestions for future research into long-term effects and ethical considerations.