Antiviral ilaç yüklü lipozom formülasyonlarının geliştirilmesi
Development of antiviral drug loaded liposome formulations
- Tez No: 952525
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Şiddetli akut solunum yolu sendromu koronavirüs 2'nin (SARS-CoV-2) neden olduğu pandemi, bilim insanlarını antiviral ilaçlar ve aşılar üzerinde yenilikçi araştırmalara yöneltmiştir. Güncel çalışmalar sonucunda, etkin maddeler olarak molnupiravirin (MLP) ve peramivirin (PRV) viral enfeksiyonlara karşı yüksek derecede etkili olabileceği gözlenmiştir. MLP, SARS-CoV-2 replikasyonunu etkileyerek güçlü terapötik etki göstermekte, ancak kısa yarı ömrü nedeniyle yüksek doz kullanılması sonucu hastalarda yan etkilere neden olabilmektedir. Nöraminidaz inhibitörü olan PRV, COVID-19 hastalarında sitokin fırtınasını azaltarak klinik semptomda etkili olmasına rağmen, oral uygulama sonrası çok düşük biyoyararlanım göstermektedir. Tez çalışması kapsamında, nanotaşıyıcı sistemler ile antiviral ilaçların dezavantajlarının üstesinden gelinerek, yeni formülasyonların geliştirilmesi planlanmıştır. Lipozom formülasyonları, lipofilik ve hidrofilik maddeleri enkapsüle edebilmesi, yüksek bioyouyumluluk ve hücre penetrasyonu özelliklerinden dolayı tercih edilmiştir. Bu kapsamda öncelikle farklı lipit türevleri ile formülasyon optimizasyon çalışmaları yürütülmüş, ince film hidrasyon yöntemi ile MLP, PRV yüklü ve kombine lipozom (COMB-Lipo) formülasyonları hazırlanmıştır. Fosfolipon 90G (P90G) lipit bazlı formülasyonlar, hücre penetrasyonu için uygun partikül boyutu (PB) (~111-145 nm), düşük polidispersite indeksi (PDI
Özet (Çeviri)
Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2 (SARS-CoV-2) caused the pandemic, scientists have driven to innovative research on antiviral drugs and vaccines. As a result of current studies, it has been observed that molnupiravir (MLP) and peramivir (PRV) may be highly effective against viral infections as active ingredients. MLP shows a strong therapeutic effect by affecting SARS-CoV-2 replication, but due to its short half-life, it may cause side effects in patients as a result of high dose use. Although PRV, which is a neuraminidase inhibitor, is effective in clinical symptoms by reducing cytokine storm in COVID-19 patients, it shows very low bioavailability after oral administration. Within the scope of the thesis study, it was planned to overcome the disadvantages of antiviral drugs with nanocarrier systems develop new formulations. Liposome formulations have been preferred due to their ability to encapsulate lipophilic and hydrophilic substances, high biocompatibility, and cell penetration properties. In this context, formulation optimization studies were carried out with different lipid derivatives first, and MLP, PRV loaded, and combined liposome (COMB-Lipo) formulations were prepared with the thin film hydration method. Phospholipon 90G (P90G) lipid-based formulations were selected as ideal formulations with particle size (PB) (~111-145 nm), low polydispersity index (PDI