Investigation of the use of lyocell fiber in carpet production and its effect on carpet properties
Lyocell elyafının halı üretiminde kullanımı ve halı özelliklerine etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 952526
  2. Yazar: NALAN YAHŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOPALBEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, liyosel elyafının halı üretiminde kullanımını ve farklı halı özellikleri üzerindeki etkilerini incelemektedir. Son yıllarda tekstil endüstrisinde sürdürülebilirlik ve çevre dostu malzemelere yönelik artan ilgi, geleneksel sentetik liflere alternatif olarak biyolojik olarak parçalanabilen ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilen liflere olan talebi artırmıştır. Liyosel, çevre dostu üretim süreci, yüksek mukavemeti, nem yönetimi kabiliyeti ve yumuşak dokusuyla dikkat çekmektedir. Ancak, aşınma direnci ve lif fibrilasyonu gibi bazı teknik zorluklar da barındırmaktadır. Bu çalışmada, liyosel bazlı halıların fiziksel, mekanik ve çevresel performansları; viskon ve modal gibi diğer rejenere selülozik lifler ile polyester gibi sentetik malzemelerle karşılaştırılmıştır. Halıların kalınlık, aşınma direnci, ilmek çekme mukavemeti, statik ve dinamik yük altında gösterdiği performans gibi çeşitli parametreler laboratuvar testleri ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, liyosel halıların estetik ve fonksiyonellik açısından rekabetçi olduğunu, ancak belirli aşınma testlerinde sentetik alternatiflere kıyasla daha düşük performans gösterebildiğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, çevresel sürdürülebilirlik açısından sunduğu avantajlar göz önüne alındığında, liyosel halılar ekolojik ve yenilikçi bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Bu araştırma, halı üreticileri, sektör profesyonelleri ve tüketiciler için liyosel bazlı halıların avantajlarını ve sınırlamalarını detaylı bir şekilde ele almakta, sürdürülebilir zemin kaplama çözümlerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the use of lyocell fiber in carpet production and its effects on various carpet properties. In recent years, the increasing focus on sustainability and environmentally friendly materials in the textile industry has led to a growing demand for biodegradable and renewable fiber alternatives to traditional synthetic materials. Lyocell stands out with its eco-friendly production process, high strength, moisture management capabilities, and soft texture. However, it also presents certain technical challenges, such as abrasion resistance and fiber fibrillation. In this study, the physical, mechanical, and environmental performance of lyocell-based carpets were compared to other regenerated cellulose fibers such as viscose and modal, as well as synthetic materials like polyester. Various parameters, including carpet thickness, abrasion resistance, tuft withdrawal strength, and performance under static and dynamic loads, were analyzed through laboratory testing. The results indicated that lyocell carpets offer competitive aesthetic and functional properties but may show lower performance in certain abrasion tests compared to synthetic alternatives. However, considering its environmental sustainability benefits, lyocell carpets are regarded as an ecological and innovative alternative. This research provides a comprehensive evaluation of the advantages and limitations of lyocell-based carpets for carpet manufacturers, industry professionals, and consumers, contributing to the development of sustainable flooring solutions.