Anestezi altındaki kedilerde kullanılan farklı tip göz kremlerinin gözyaşı sekresyonu üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of different types of eye creams on tear secretion in cats under anesthesia
- Tez No: 952544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sunulan tez çalışması ile, operasyona uygun kedilerde anestezinin neden olduğu göz kuruluğunun önlenmesi için göze uygulanan farklı ilaçların karşılaştırılması, ayrıca tez sonuçlarının ileride yapılacak çalışmalara ışık tutması amaçlanmıştır. Çalışma materyali olarak Balıkesir Üniversitesi Veteriner Fakültesi Cerrahi Kliniği ve Pati Beurre Veteriner Hekim Muayenehanesine getirilen operasyona uygun 12 adet kedi kullanıldı. Öncelikle hayvan sahiplerinden anamnez bilgileri alınmıştır ve ardından genel ve göz muayenesine gerçekleştirilmiştir. Muayeneler sonunda gözleri sağlıklı olan hayvanlar çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen kedilerin operasyondan önce her iki gözüne Schirmer gözyaşı testi (STT) 2 dakika uygulanmıştır. Elde edilen veriler kayıt edilmiştir. Ölçümleri yapılan kediler rutin cerrahi prosedür için anesteziye alınmıştır. Anestezi için 2mg/kg ksilazin hidroklorür, 15 dakika sonra 6mg/kg ketamin uygulanmış ve hayvanlar anesteziye girdikten sonra anestezinin idamesi entübe edilen kedilerde %2 lik isofluran ile yapılmıştır. Kediler entübe edildikten sonra sağ göze hiyalüronik asidin sodyum tuzu olan sodyum hiyalüronat ve dekspantenol içeren göz damlası (Bepanthol Eye), sol göze ise karbomer (Viscotears) içeren göz jeli uygulanmıştır. Bu çalışmada rutin anestezi uygulaması yapılan kedilerde anesteziye bağlı oluşabilecek göz kurumaları için kullanılan dekspentenol-hyaluronik asid içeren göz damlası ve karbomer içeren göz jelinin anesteziye bağlı oluşabilecek göz kuruluğunu önlemesinde ki etkinliğini araştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda grup içi zaman aralıkları değerlendirildiğinde Bepanthol Eye' ın kullanıldığı gözde anesteziden sonra 15. dakikalarda gözyaşı salgısı artmışken, Viscotears' ın kullanıldığı gözde 30. dakikalarda olmaktadır. Sonuç olarak Bephantol eye' ın daha hızlı gözyaşı salgısı gelmesini sağladığı söylenebilir, bunun yanında farklı anestezik kombinasyonlar ile çalışmalar devam ettirilmedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to compare different eye drops applied to the eyes to prevent anesthesia-induced dry eye in cats suitable for surgery and to provide insights for future studies. The study material consisted of 12 cats brought to the Balıkesir University Faculty of Veterinary Medicine Surgery Clinic and Pati Beurre Veterinary Clinic that were deemed suitable for surgery. Initially, anamnesis information was obtained from the cat owners, followed by general and ophthalmological examinations. Animals with healthy eyes were included in the study based on the examination results. The Schirmer tear test (STT) was applied to both eyes of the included cats for 2 minutes before the surgery, and the obtained data were recorded. The measured cats were then anesthetized for routine surgical procedures. Anesthesia was induced using 2 mg/kg xylazine hydrochloride, followed by 6 mg/kg ketamine after 15 minutes. Maintenance of anesthesia was achieved with 2% isoflurane in intubated cats. Following intubation, sodium hyaluronate (a sodium salt of hyaluronic acid) and dexpanthenol-containing eye drops (Bepanthol Eye) were applied to the right eye, while a carbomer-containing eye gel (Viscotears) was applied to the left eye. This study investigated the effectiveness of dexpanthenol-hyaluronic acid-containing eye drops and carbomer-containing eye gel in preventing anesthesia-related dry eye in cats undergoing routine anesthesia. As a result of the study, when intra-group time intervals were evaluated, tear secretion increased at the 15th minute after anesthesia in the eye treated with Bepanthol Eye, whereas tear secretion increased at the 30th minute in the eye treated with Viscotears. In conclusion, it can be stated that Bepanthol Eye facilitates a quicker onset of tear secretion. Additionally, further studies should be conducted using different anesthetic combinations.