Otizm spektrum bozukluğunda floortime terapi uygulamasının sosyal iletişim becerisine etkisi
Effects of floortime therapy on social communication skills in autism spectrum disorder
  1. Tez No: 952545
  2. Yazar: HÜLYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda floortime terapi uygulamasının sosyal iletişim becerisine etkisini incelemektir. Araştırma deneysel desenlerden ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, deney grubu ve kontrol grubu olarak rastgele atama yöntemiyle oluşturulan iki grup bulunmaktadır. Deney grubuna“Floortime Terapi Uygulaması”yapılmış, kontrol grubuna ise herhangi bir deneysel işlem uygulanmamıştır. Her iki gruba da uygulama öncesinde ve sonrasında“ABC Kayıt Formu”ve“Sosyal İletişim Kontrol Listesi”kullanılarak veri toplanmıştır. Müdahale süreci, toplam 5 ay boyunca, haftada iki gün olacak şekilde planlanmış ve her seans 40 dakika sürmüştür. Verilerin analizinde betimsel analizler ile Mann Whitney U testi ve Wilcoxon testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; Floortime terapi uygulamasının OSB tanısı almış çocukların otizm davranışları gösterme durumlarında kontrol grubuna kıyasla olumlu yönde gelişmeler olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, Floortime terapi uygulaması OSB tanılı çocukların sosyal iletişim ve ilişkili becerilerinde olumlu gelişme sağlamıştır. Sonuçlar bağlamında; eğitimcilere, ailelere, eğitimde politika yapıcılara ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Floortime therapy on social communication skills in children with Autism Spectrum Disorder (ASD). The research was conducted using an experimental design with a pre-test–post-test control group semi-experimental design. The study included two groups formed through random assignment: an experimental group and a control group. The experimental group received the“Floortime Therapy Application,”while the control group did not undergo any experimental treatment. Data were collected from both groups before and after the intervention using the“ABC Recording Form”and the“Social Communication Checklist.”The intervention process was planned to last for a total of 5 months, with sessions held twice a week, and each session lasting 40 minutes. Descriptive analyses, the Mann Whitney U test, and the Wilcoxon test were used for data analysis. According to the research findings, it was observed that the Floortime therapy application led to positive developments in the demonstration of autism-related behaviors in children with ASD, compared to the control group. Additionally, the Floortime therapy application brought about positive improvements in social communication and related skills in children diagnosed with ASD. Based on the results, recommendations were made for educators, families, policymakers in education, and researchers.