Farklı serum katkılarının kedi oositlerinin in vitro olgunlaşmalarına etkileri
Effects of different serum supplementation on in vitro maturation of cat oocytes
  1. Tez No: 165771
  2. Yazar: ALİ EMRAH GÜRİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMA BİRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
6. ÖZET Farklı serum katkılarının kedi oositlerinin in vitro olgunlaşmalarına etkilerini belirlemek amacıyla yapılan çalışma, kısırlaştırma operasyonunu takiben elde edilen ovaryumlardan kazanılan oositlerin 48 saat kültüre edilmelerini kapsamaktadır. Inkubasyon peryodu tamamlanan oositler, olgunlaşma kriterlerinin incelenebilmesi amacıyla fikse edilerek boyanmış ve gelişim dönemleri değerlendirilmiştir. Araştırmada 8'i ev ortamında, 32'si sokak ortamında beslenen toplam 40 adet kedi kullanılmıştır. Genel anestezi altında ovario-histerektomi uygulanan kedilerden alınan ovaryumlar 25-30 °C deki PBS içerisinde laboratuara getirilmişlerdir. Çalışmada elde edilen oositlerden homojen vitellüs ve kompakt kumulus hücrelerine sahip olanlar seçilerek, farklı protein katkıları bulunan 4 olgunlaşma grubuna rastgele ayrılmış ve 38°C ısı, %5 CO2 içeren ortamda 48 saat kültüre bırakılmıştır. I.Grup (FCS Grubu): Ham's F-10 + FSH (1 ul/mg) + LH ( 1ul/mg) + FCS (%5) II.Grup (BSA Grubu): Ham's F-10 + FSH + LH + BSA (3 mg/ml) III.Grup (ÖKS Grubu): Ham's F-10 + FSH + LH + Östrustaki Kedi Serumu (%5). IV.Grup (Kontrol Grubu): Ham's F-10 + FSH + LH Çalışmanın III. grubunda kullanılacak olan ÖKS için ev ortamında beslenen 4 adet kedinin östrusları PMSG hormonu ile uyarılarak, kızgınlık semptomları göstermesi sağlanmıştır. Semptom gösteren kedilerin V.jugularilerinden alınan 6-7 cc.lik kan örnekleri 4000-5000 devirde, 5 dakika santrifüje edilmiş, elde edilen serum -20 °C'de dondurularak kullanıma kadar saklanmıştır. Kültür süresini tamamlayan oositler, kumulus hücreleri %0.1'lik hyaluronidaz enzimi içeren PBS solüsyonunda pastör pipeti ile pipetlenerek mekanik olarak uzaklaştırıldı ve % 0.7 KCI solüsyonunda 2-3 dakika bekletildikten sonra lam-lamel arasına alınarak, 1:3 asetik asitetanol solüsyonu içerisinde 24 saat fikse edildi. Fiksasyon sonunda %2 lik aseto-orsein ile boyanan oositler, faz-kontrast mikroskopta, x600 büyütmede olgunlaşma kriterleri incelenerek gelişme durumları 42saptanmıştır. Gruplar arasındaki farkın istatistiksel değerlendirilmesi amacıyla Ki-kare testi uygulanmıştır. Toplam 40 adet kediden elde edilen 1013 adet oosit 4 gruba ayrılmış ve kültüre edilmiştir (I. Grup:255; ll.Grup:260; III.Grup:273; IV.Grup: 225 ). 48 saatlik kültürü takiben gruplara göre sırasıyla %6.2 (14/225), % 16.5 (43/260), % 13.1 (36/273) ve % 13.3 (30/225) oranlarında oositin Metafaz II dönemine ulaştığı tespit edilmiştir. Protein katkısı olarak % 5 FCS kullanılan grupta elde edilen oranın diğer gruplara göre anlamlı şekilde düşük olduğu saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aim of this study was to determine the effects of different protein supplementations on in vitro maturation of cat oocytes. Cat oocytes obtained from ovaries after ovariohysterectomy were incubated for 48 h, fixed and stained for the evaluation of maturation criteria. Cats (n=40) living indoor (n=8) and outdoor (n=32) conditions were used in this study. Ovaries obtained after ovario-hysterectomy operation in cats under general anesthesia were brought to laboratory in PBS at 25-30°C. The oocytes with evenly vitellus and compact cumulus cells were randomly divided into four maturation groups and matured for 48 hours at 38°C and 5% C02 in humidified atmosphere. I. Group (FCS Group): Ham's F-10 + FSH (1 ul/mg) + LH (1pl/mg) + FCS (5%) II. Group (BSA Group) : Ham's F-10 + FSH (1 ul/mg) + LH (1ul/mg)+ BSA (3 mg/ml) III. Group (OKS Group): Ham's F-10 + FSH (1 ul/mg) + LH (1 ul/mg )+ Estrous Cat Serum (5%). IV.Grup (Control Group): Ham's F-10 + FSH (1 ul/mg) + LH (1 ul/mg) OKS that will be used in Group III is obtained from the 4 cats living in house condition. Blood samples (6-7ml) were taken from V. jugularis of cats showed estrus behaviors after receiving PMSG, centrifuged in 4000-5000 rpm for 5 minutes and sera were frozen and stored in -20°C until use. After the end of the culture period, oocytes were denuded by gentle pipeting with a fine bore glass pipette in a PBS solution supplemented with 0.1% hyaluronidase. After retaining in 0.7% KCI solution for 2-3 min, oocytes were fixed in acetic acid:ethanol (1:3) for 24 h, stained with 2% aseto-orcein and examined under a phase-contrast microscope at a magnification of x600 for evaluation of maturation criteria. Chi-square analysis was used to evaluate differences in the maturation groups with different protein supplementations. 44From 40 cats, 1013 oocytes were recovered and divided into four groups (I. Group:255; II.Group:260; III.Group:273; IV.Group: 225 ). After 48 h incubation period, rate of the oocytes reached to metaphase II stage were 6.2% (14/225), 16.5% (43/260), 13.1% (36/273) and 13.3% (30/225), respectively. In the first group (FCS) the metaphase II rate was significantly lower than other groups (p0.05). The rates of the oocytes resumed meiosis (Ml and MM) were 32.4% (73/225) 40.3% (105/260), 31.1% (85/273) and 30.2% (68/225), respectively.