Amsonia orientalis Decne.'in mikroçoğaltımı üzerine araştırmalar
Investigations on micropropagation of Amsonia orientalis Decne.
- Tez No: 952558
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH ZEYBEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışma, farklı dozlardaki bazı bitki büyüme düzenleyiciler ilave edilmiş MS (Murashige ve Skoog) ortamlarının, A. orientalis türünün in vitro ortamda üretilmiş boğum eksplantlarının gelişim ve çoğalma performanslarına etkilerini araştırmak amacı ile yürütülmüştür. In vivo olgun bir bitkiden alınan sürgünler yüzey sterilizasyonuna tabi tutulup %3 şeker, %0,7 agar ve 0,2 mg/l BAP ve 0,1 mg/l NAA içeren MS ortamında kültüre alınmış, alt kültürler sonrası elde edilen sürgünlerden tek boğum içeren boğum eksplantları, sürgün çoğalmasına etkileri incelenmek üzere 3 farklı dozda benzil amino pürin (BAP) ve 3 farklı dozda naftalen asetik asitin (NAA) 9 farklı kombinasyonu ile desteklenmiş MS ortamına dikilmiştir. Ayrıca 2 farklı dozda (0,5; 1 mg/l) indol butirik asit (IBA) veya NAA, tam veya yarım dozdaki MS ortamlarına ilave edilerek hazırlanmış olan sekiz farklı köklendirme ortamı in vitro köklendirmeye etkileri araştırmak üzere kullanılmıştır. Tek boğumlu eksplantların kallus ve kök oluşum özellikleri incelenmiştir. Çalışmada yürütülen bir diğer denemede ise katı (agar içerikli) veya sıvı olarak hazırlanmış IBA ilaveli MS ortamları farklı kültür kabı kapağı (pamuk ya da pamuk üstüne streç) kullanılan tüplere doldurulmuştur. Bu denemede sürgün, kallus ve kök oluşumları incelenmiştir. Üç farklı denemenin yürütüldüğü çalışmanın çoğaltma denemesinde en yüksek sürgün çoğalma oranı (2,56 adet) 1 mg/l BAP ile 0,1 mg/l NAA içeren MS ortamından elde edilmiştir. Köklendirme denemesinde ise en yüksek köklenme (%93,8) ve sürgün oluşum oranına 1 mg/l IBA içeren ½MS ortamında ulaşılmıştır. Katı ve sıvı ortamların ve farklı kültür kabı kapaklarının kullanıldığı denemede ise kültür kabı kapağı pamuk olan uygulamaların daha iyi sonuç verdiği belirlenmiştir. Sürgün uzunluğu değerlerinin sıvı ortamlarda, katı ortamdaki değerlerin iki katı ve üzerinde olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of Murashige and Skoog (MS) media supplemented with different doses of plant growth regulators on the growth and multiplication performance of bud explants of A. orientalis in an in vitro environment. Shoots were obtained from a mature plant in vivo, surface sterilized, and cultured in MS medium containing 3% sugar, 0.7% agar, 0.2 mg/l BAP, and 0.1 mg/l NAA. After sub-cultures, single-bud explants derived from the shoots were transferred to MS media supported with 9 different combinations of three different doses of benzylaminopurine (BAP) and three different doses of naphthalene acetic acid (NAA) to investigate their effects on shoot multiplication. In addition, eight different rooting media were prepared by adding two different doses (0.5; 1 mg/l) of indole-3-butyric acid (IBA) or NAA to full or half-strength MS media, and their effects on in vitro rooting were investigated. The callus and root formation characteristics of single-bud explants were examined. Another experiment in this study involved preparing MS media with IBA added in either solid (agar-based) or liquid form, which were then filled into culture tubes with different types of lids (cotton or cotton with stretch film). In this experiment, shoot, callus, and root formations were examined. In the multiplication trial of the three experiments conducted, the highest shoot multiplication rate (2.56 shoots) was obtained from MS medium containing 1 mg/l BAP and 0.1 mg/l NAA. In the rooting trial, the highest rooting (%93.8) and shoot formation rate were achieved in the ½ MS medium containing 1 mg/l IBA. In the experiment with solid and liquid media and different culture tube lids, it was determined that applications with cotton lids produced better results. The shoot length values in liquid media were found to be twice as long or more than those in solid media. This study provides valuable insights into the optimal conditions for in vitro propagation of A. orientalis, highlighting the significant effects of different plant growth regulators and media combinations on plant development.