Biyoklimatik tasarım kriterleri kapsamındageleneksel türk evinin incelenmesi
Examination of the traditional turkish house within the scope of bioclimatic design criteria
- Tez No: 952559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÇAKIR KIASIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesini temsil eden geleneksel Türk evlerinin biyoklimatik tasarım kriterleri açısından değerlendirilmesini ve bu yapıların çağdaş mimari tasarımlara katkı potansiyelini irdelemeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Karadeniz (Safranbolu), Marmara (Cumalıkızık), Ege (Şirince), Akdeniz (Kaleiçi), İç Anadolu (Beypazarı), Doğu Anadolu (Kemaliye) ve Güneydoğu Anadolu (Mardin) bölgelerindeki örnek yerleşimler incelenmiştir. Araştırmada, nicel veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış ve bu yolla veri seti oluşturulmuştur. Anket formu, konuya ilişkin uzmanlık sahibi 80 katılımcıya uygulanmış; fiziksel çevre parametreleri (topografya, iklim, bitki örtüsü) ile yapılı çevre parametreleri (bina konumu, yönlendirme, bina formu ve hacmi, bina kabuğu, bina aralıkları) 5'li Likert ölçeği üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate traditional Turkish houses, representing the seven geographical regions of Türkiye, in terms of bioclimatic design criteria and to examine their potential contribution to contemporary architectural design practices. Within this scope, exemplary settlements located in Karadeniz (Safranbolu), Marmara (Cumalıkızık), Aegean (Şirince), Mediterranean (Kaleiçi), Central Anatolia (Beypazarı), Eastern Anatolia (Kemaliye), and Southeastern Anatolia (Mardin) were examined. A quantitative research method was adopted, and data were collected through a structured questionnaire. The questionnaire was administered to 80 participants with expertise in the field. The evaluation was based on bioclimatic design parameters related to the physical environment (topography, climate, vegetation) and the built environment (building location, orientation, building form and volume, building envelope, and spacing between buildings), using a 5-point Likert scale.