Yapı akustiğinin eğitim yapılarındaki etkisi haliçüniversitesi mimarlık fakültesi binası örneği
The effect of building acoustics on educational buildings example of halic university faculty of architecture building
- Tez No: 952557
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Merkezinin konuşma olduğu hacimler olan eğitim binalarında temel işleyişin verimli, düzgün ve amacına uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için mekandaki akustik konforun uygun parametreleri sağlaması gerekmektedir. Akustik konfor ise kendi içerisinde birden fazla parametrenin sağlanabilmesi ile mümkündür. Akustik konfor koşullarının eğitim yapılarındaki dersliklerde gerektiği gibi olabilmesi görültü konusunda gerekli önlemlerin alınması ve arka planda yer alan fon gürültüsü olarak nitelendirdiğimiz gürültü oranının kabul edilebilir düzeyde olması ile ilişkilidir. Bu parametrelere ek olarak mekanın büyüklüğü, yüzey de yer alan gereçlerin yutuculuk oranı, yüzey yansıtıcılıkları, dersliklerin kapasitesi, derslik içerisinde yer alan oturma düzeni gibi değişkenler hacim akustiği koşulları noktasında belirleyici olmak ile beraber hacim içerisinde yapılan işlevin / konuşmanın anlaşılabilirliğini büyük ölçüde etkilemektedir. Tez kapsamında Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi B1 Blok incelenmiş, yapının akustik açıdan öğrenciler üzerindeki etkisi irdelenmiş ve yapılan anket sonuçlarına da bağlı kalarak çözüm önerileri geliştirilmiştir.Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da yer alan Haliç Üniversitesi'nin mimarlık fakültesi bölüm binasının akustik yapıdan incelenmesi, eğitim yapıları ve genel yapı akustik konforları göz önünde bulundurularak değerlendirme amaçlı karşılaştırılma yapılması planlanmış ve bu doğrultuda yapılan araştırmalar neticesinde akustik konfor koşullarının iyileştirilebilmesi hedeflenmiştir. Yöntem olarak alan taraması yapılmış olup, çeşitli makale, tez, kitap ve dergilerden yararlanılmıştır. Haliç Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Binası yerinde incelenerek saha çalışması yapılmıştır. Çalışma sonucu ortaya çıkan bulgular değerlendirildiğinde; yapılacak yeni yapılara malzeme ve kaynaklar kullanımı doğrultusunda örnek teşkil etmesi, mevcut olan hali hazır projelerde ise geliştirme ve iyileştirmelerin yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In educational buildings, where the center is speech, the acoustic comfort in the space must provide appropriate parameters in order to carry out the basic functioning efficiently, smoothly and in accordance with its purpose. Acoustic comfort consists of two separate headings: noise control and volume acoustics. Achieving adequate acoustic comfort conditions in classrooms in educational buildings is related to taking the necessary precautions regarding visual noise and ensuring that the noise rate in the background, which we describe as background noise, is at an acceptable level. In addition to these parameters, variables such as the size of the space, the absorbance rate of the materials on the surface, surface reflectivity, the capacity of the classrooms, the seating arrangement in the classroom are decisive in terms of volume acoustic conditions and greatly affect the intelligibility of the function / speech performed in the volume. Within the scope of the thesis, Haliç University Faculty of Architecture B1 Block was examined, the acoustic effect of the building on the students was examined and solution suggestions were developed based on the survey results.The aim of this study is to examine the department building of the faculty of architecture of Haliç University in Istanbul from the acoustic structure, to make a comparison for evaluation purposes by taking into account the educational buildings and general building acoustic comfort, and to investigate similar buildings in this direction. As a method, a field survey was conducted and various articles, theses, books and magazines were used. Haliç University Faculty of Architecture building was examined on site and field work was carried out. When the findings of the study are evaluated; It is aimed to set an example for the new buildings to be built in terms of the use of materials and resources, and to make developments and improvements in existing projects.