İlaç dağıtım lojistiğinde endüstri 4.0 uygulamalarının iş süreçlerine olan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the impact of industry 4.0 applications onbusiness processes in pharmaceutical distributionlogistics
  1. Tez No: 952563
  2. Yazar: BENGİSU KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzün sağlık sistemi için önem arz eden ilaçlar, hastaya veya müşteriye ulaşması için çeşitli dağıtım yolları ile sağlanmaktadır. Son müşteriye eczaneler tarafından teslim edilebilen ilaçların, eczanelere uygun koşullarda ve zamanda ulaşmasını gerekmektedir. Bu tedariki ise ilaç depoları sağlamaktadır. Endüstri 4.0 etkisiyle gelişen tedarik zinciri ve lojistik, sektörün tüm süreçlerini verimlilik açısından büyük gelişmelere yol açmıştır. İlaç dağıtım lojistiği alanında yapılan bu tez çalışmasında, dağıtım süreçlerinde karşılaşılan lojistik ve tedarik sorunlarına çözüm üretmek ve daha pratik çözüm yolları sunmak amacıyla karar destek sistemi kurmaktadır. Endüstri 4.0 teknolojileri sayesinde ilaç dağıtımı lojistiğinde daha izlenebilir, kontrol edilebilir ve yönetilebilir bir sistem geliştirilmiştir. Uygulama için Endüstri 4.0 teknolojileri kullanılarak zamanında teslimat, stok yönetimi ve olası acil durumların yönetimi için geliştirilen Python tabanlı arayüz uygulaması geliştirilmiştir. Bu geliştirilen uygulama sayesinde gerçekçi senaryolar oluşturularak optimizasyon çalışması yapılmıştır. Bu uygulamada: rota planlaması için Gezgin Satıcı Problemi, taşıma kapasitesi optimizasyonu için Sırt Çantası Problemi, deponun mevcut stok durumunu takip edebilmek amacıyla da Stok Problemi optimizasyon algoritmaları kullanılmıştır. Kullanıcı dostu arayüz tasarımı için Visual Studio Code programında Python tabanlı grafiksel kullanıcı arayüzü olan PySimpleGUI uygulaması geliştirilerek hazırlanan bu tez çalışmasında, eczanenin taleplerinin sisteme manuel olarak girilmesi durumunda otomatik bir ilaç dağıtım optimizasyonu senaryosu oluşturması gerçekleşmektedir. Çalışmanın sonucunda geliştirilen bu sistem, teorikte değil de gerçek hayat verileri ile birleşimi sonucunda farklı dağıtım senaryoları oluşturabilen bir uygulama olarak dijital bir altyapı oluşturabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Medicines, which are of critical importance to modern healthcare systems, are delivered to patients via pharmacies through various distribution channels. It is essential that these medicines reach pharmacies under proper conditions and in a timely manner. This supply is coordinated by pharmaceutical warehouses. With the advancements brought by Industry 4.0, logistics and supply chain processes have become more efficient, traceable, and manageable. This thesis focuses on pharmaceutical distribution logistics and presents a decision support system designed to address common logistical challenges and propose practical, optimized solutions. Utilizing Industry 4.0 technologies, a Python-based graphical user interface application was developed to support timely delivery, stock management, and emergency response. The system integrates key optimization algorithms: the Traveling Salesman Problem (TSP) for route planning, the Knapsack Problem for vehicle capacity optimization, and an inventory management module to monitor depot stock levels. A user-friendly interface was created using PySimpleGUI in the Visual Studio Code environment, enabling users to manually input pharmacy requests and automatically generate optimized distribution scenarios. Realistic scenarios were simulated, and the results demonstrated that the system is not merely a theoretical model but also a digital infrastructure that can be applied to real-world logistics operations. The developed application supports flexible planning, practical decision-making, and integration with actual distribution data, offering a scalable and adaptable solution for pharmaceutical supply chain management.