İlaç sektöründe lojistik uygulamalar
Logistics practices in pharmaceutical industry
  1. Tez No: 166332
  2. Yazar: MURAT BOĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ilaç sektöründe lojistik uygulamalar ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de dağıtım kanalları içinde önde gelen firmalar arasında yer alan ve Türkiye'deki mevcut eczacı kooperatiflerinin üst birliği olan Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği (TEKB) ile lojistik sektöründe lider kuruluşlardan biri olan EKOL Lojistik tarafından ortaklaşa geliştirilen ve lojistikte proje yönetimi, dış kaynak kullanımında stratejik iş ortaklığı, lojistik projelerde sistem mühendisliği yaklaşımı, ilaç sektöründe lojistik uygulamalar gibi birçok bakımdan örnek teşkil edebilecek çalışmanın gelişimi, tüm yönleriyle aktarılmaya çalışılmıştır. Projenin başlangıç hedefleri; TEKB lojistik ve tedarik zinciri yönetiminin mevcut durum analizinin yapılması, iyileştirme alanlarının tespiti ve önceliklendirilmesi ve dış kaynak kullanımı ile rekabet avantajı sağlanabilecek, yeni lojistik iş modellerinin ve yol haritalarının çıkartılması iken, projenin gelişimi sonrasındaki nihai hedef; sektör için çözüm üreterek, en iyi uygulamalara örnek teşkil edecek bir çalışma ortaya konulmasıdır. Tezin birinci bölümünde; lojistik yönetimi ve önemi ele alınmış, lojistikte dış kaynak kullanımı ve başarısı için yapılması gerekenler tarif edilmiş, üçüncü parti lojistiğin tanımı, olumlu ve sakıncalı yönleri, 3 PL' yi şekillendirecek eğilimler, üçüncü parti firmalarla ilişkilerin performansı ve Türkiye'de üçüncü parti lojistiğin mevcut durumundan bahsedilmiştir. Bunlara ek olarak, dördüncü parti lojistiğin tanımı, çalışma modelleri, 4PL'de olması gereken özellikler ve lojistik hizmet sözleşmeleri gibi konulara değinilmiştir. Tezin ikinci bölümünde; tedarik zinciri yönetiminin tanımı, tarihçesi, fonksiyonları ele alınmış, tedarik zinciri kararlarından bahsedilmiş, tedarik zinciri yönetiminde başarılı olmanın ilkelerine değinilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde; ilacın tanımı, sınıflandırılması ve özelliklerinden bahsedilmiş, dünyada ilaç endüstrisinin tarihsel gelişimi özetlenmiştir. Ayrıca, Türk ilaç Endüstrisi'nin gelişimi, önemi ve hedeflerine değinilerek; üretim, ihracat, ithalat, istihdam, yatırım ve tüketim kriterlerine göre ilaç sanayimizin durumu ifade edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde; dağıtım kanallarının tanımı ve işlevi, dünyada dağıtım kanallarının yapılanması ve mevcut eğilimler anlatılmış, ardından ülkemizde dağıtma xıkanallarının kapsamı, yapılanması özetlenmiş, ecza depolan ile ilgili hukuki düzenlemelerimizden bahsedilmiş, son olarak Türkiye'de ilaç lojistiğinin bugünü ile ilgili gözlemler paylaşılmıştır. Tezin beşinci bölümünde; ilaç lojistiğinde uygulama örneği olarak EKOL Lojistik ile TEKB tarafından ortak geliştirilen ve stratejik iş ortaklığı temeline dayanan projenin kapsamı, amacı, hedefleri ve gelişimi anlatılmıştır. Projenin gelişim adımlan olan mevcut durum analizi, kavramsal yeni iş modeli ve aşamaları, ileri tasarım çalışmaları ve uygulama çalışmaları hemen hemen tüm yönleriyle ayrıntılı bir şekilde özetlenmeye çalışılmıştır. Mevcut durum analizinde, saha gözlemleri, firma ve sektör analizi ve ortak çalışmalar sonucunda TEKB bünyesinde faaliyet gösteren kooperatif ve şubelerin ağ yapısı, satınalma, stok, envanter ve sipariş yönetimi vb. gibi lojistik faaliyetleri birçok farklı yönden ele alınmıştır. Kavramsal yeni iş modeli ve aşamaları kısırımda, proje ekibi tarafından sunulan yeni iş modeli önerisi, modelin kazanımları ve fırsatları özetlenmeye çalışılmıştır. İleri tasarım çalışmalarında ön depo hazırlığı, kurulan yeni şirketin lojistik yapılanma yapışım oluşturma çalışmaları, yeni lojistik süreçlerin ve fiziki ürün akışlarının tariflenmesi, lojistik hizmetlerin maliyetlendirilmesi ve bilgi işlem altyapısının geliştirilmesi çalışmaları aktarılmaya çalışılmıştır.Uygulama kısırımda ise pilot proje çalışmaları ve beklenen proje gelişimi ele alınmıştır. Tezin altıncı ve son bölümünde ise sonuçlardan bahsedilmiştir. Sonuçlar irdelenirken mevcut modele göre yeni modelin farklı taraflar ve sektör açısından getirileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Whole Pharmacist Cooperatives' Union (TEKB) is the one of the major companies among the pharmaceuticals distribution channels and the senior union of the present pharmacist cooperatives in Turkey. In this study; a collaboratively managed project between TEKB and EKOL, which is among the leading organizations in the logistics sector, is explained. The project forms a well established example of the project management in logistics, strategic alliances in outsourcing, systems engineering approach in logistics projects and logistic application areas in pharmaceutical sector. Detailed explanation of the development of the project has been done in the study. Initial targets of the project were making the analysis of the TEKB' s present supply chain management and logistics operations, determining and prioritizing the improvement areas and designing the new logistic work models and road maps that can led to competitive advantage by the use of outsourcing. The ultimate goal after the improvement of the project is to produce solutions for the sector and conducting a study that will be representative for the best applications. In the first section of the thesis; logistics management and its importance has been evaluated, outsourcing in logistics and requirements for a successful outsourcing application is expressed, the definition of third party logistics (3PL), its pros and cons, the trends that will give a direction to the 3PLs, the performance of the alliances formed with 3PLs and the current situation of the 3PLs in Turkey is described. Additionally, subjects such as the definition of fourth party logistics (4PL), work models, the attributes that are required to exist in a 4PL and logistic service contracts have been mentioned. In the second section of the thesis; the definition, functions and short history of supply chain management is given; supply chain decisions are expressed, the principles in order to be successful in supply chain management is described. In the third section of the thesis; definition of medicine, its classification and characteristics are mentioned; development of pharmaceutical industry in the world is summarized. Besides, development of Turkish pharmaceutical industry, its importance and targets, condition of the Turkish pharmaceutical industry based on xmproduction, export, import, employment, investment and consumption criteria are explained. In the fourth section of the thesis; definition of distribution channels and their function, structuring of the distribution channels in the world and current trends are explained, then the scope and structuring of distribution channels in our country are summarized. Regulations related to pharmaceutical storages are mentioned. Finally, observations related to the current situation of the pharmaceutical logistics in Turkey have been shared. In the fifth section of the thesis; the scope, aim, goals and improvement of the project which is developed as an application example in pharmaceutical logistics by EKOL Logistics Company and TEKB and that is based on strategic collaboration has been explained. Project development steps consisting of current situation analysis, conceptual new work model and its phases, advanced design and application practices have been summarized in almost every aspect in a detailed way. In the current situation analysis; field observations, company and sector analysis, logistic activities of the cooperatives and branches that works under the management of TEKB such as the network structure, purchasing, stock, inventory and order management has been examined. In the conceptual new work model and its phases' part; the new work model offer that is proposed by the project team, its benefits and opportunities has been summarized. In the advanced design study, front depot preparation, forming the new established company's logistic structure and definition of new logistic processes and physical product flows, pricing of logistic services and improvement process of information technology infrastructure has been explained. In the application; pilot study and expected project development has been mentioned. In the sixth and final section of the thesis; results have been demonstrated. Compared to the current model; new model's earnings based on different perspectives and the sector, have been shown while the results are studied.