Aı autonomous vehıcles: Advancements, challenges and future dırectıons
Ai otonom araçlar: Gelişmeler, zorluklar ve gelecek yönleri̇
- Tez No: 952564
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH VEHBİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Otonom araçlarda yapay zekâ (YZ) teknolojilerinin hızlı gelişimi, çağdaş ulaşım sistemlerini köklü biçimde dönüştürmüş; güvenlik ve navigasyon verimliliği açısından önemli ilerlemeler sağlamıştır. Bu çalışmada, YZ tabanlı otonom sistemler incelenmiş ve çevresel algılamanın temel bir bileşeni olarak nesne tespiti teknolojilerine odaklanılmıştır. Üç farklı güncel model -YOLOv7, Faster R-CNN ve YOLOv5- aracılığıyla gerçekleştirilen deneysel değerlendirmeler sonucunda, YOLOv7 modelinin doğruluk ile hesaplama verimliliği arasında en iyi sonucu sunduğu görülmüş; 0.5 IoU eşik değerinde %78 ortalama doğruluk (mAP) ve 12 milisaniye çıkarım süresi ile gerçek zamanlı uygulamalar için güçlü bir aday olarak öne çıktığı anlaşılmıştır. Bu çalışmada ayrıca küçük nesnelerin tespitinde düşük performans ve düşük ışık koşullarında belirgin performans kaybı problemlerine odaklanmıştır. Söz konusu sınırlamaları aşmak amacıyla giriş çözünürlüğünün 640×640 piksele yükseltilmesi ile küçük nesne tespitinde %5'lik bir mAP artışı sağlanması, rastgele yansıtma ve ölçekleme gibi gelişmiş veri artırma tekniklerinin uygulanarak modelin dayanıklılığının artırılması, orta seviye GPU'larda gerçek zamanlı performans sağlayan donanım uyumlu optimizasyonların gerçekleştirilmesi gibi teknik iyileştirmeler uygulanmış ve uygulanan yöntemler doğrulanmıştır. Kayıp fonksiyonu eğrilerinin detaylı analizi sonrasında aşırı öğrenme olmaksızın modelden elde edilen sonuçların etkin biçimde genelleştirilebileceği değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, literatüre karşılaştırmalı bir performans değerlendirme ölçütü kazandırılmış; farklı derin öğrenme mimarileri arasında hız ve doğruluk dengeleri nicel olarak analiz edilmiştir. Ayrıca, LiDAR entegrasyonuna dayalı çoklu sensör füzyonu ve yüksek çözünürlüklü algılama sistemleri aracılığıyla, iyileştirme önerileri sunulmuştur. Son olarak, yeni nesil otonom araçlar için daha güvenilir ve etkili algılama sistemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayacak öneriler paylaşılmış ve bu sistemlerin gerçek dünya koşullarında uygulanabilirliğine ilişkin pratik kullanım senaryoları kapsamlı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid progression of artificial intelligence (AI) technologies in autonomous vehicles has fundamentally transformed contemporary transportation systems, yielding substantial advancements in both safety and navigational efficiency. This study presents an in-depth analysis of AI-based autonomous systems, with a particular emphasis on object detection -a cornerstone of environmental perception. Three leading models -YOLOv7, Faster R-CNN, and YOLOv5- are empirically evaluated, revealing that YOLOv7 offers the most favorable trade-off between detection accuracy and computational efficiency. Specifically, YOLOv7 achieves a mean Average Precision (mAP) of 78% at IoU threshold 0.5, with an inference time of 12 milliseconds, underscoring its suitability for real-time applications. This study identifies two persistent challenges: suboptimal detection performance for small objects (objects