Selüloz tabanlı hijyenik ürünlerinin analizi
Analysis of cellulose based hygienic products
  1. Tez No: 952595
  2. Yazar: HAKAN ERKENGEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hijyen kağıtları insan yaşamını kolaylaştırmak için icat edilmiş, ana hammaddesi selüloz olan ve selülozun işlenmesi ile üretilen bir üründür. Tarihi çok eskiye dayanan hijyen ürünleri günümüze kadar dünyada kullanım oranını katlayarak ve farklı(yeni) çeşitlerde üretilerek ilerlemiştir. Bu çalışmada tuvalet kağıtlarından ve kağıt havlulardan beklenen ıslak-kuru mukavemet, emicilik, su tutma kapasitesi, yumuşaklık ve suda batma gibi özellikler uluslararası standartlara uygun olarak ölçülmüştür. Çalışamaya konu olan numuneler selülozdan elde edilmiş ticari olarak satılan ürünlerdir. Ürünler tuvalet kağıdı ve kağıt havlu olarak 2 ayrı kategoride incelenmiştir. Numuneler 2 ve 3 katlı olarak üretilmiş ve söz konusu özelliklere katın etkisi sorgulanmıştır. Diğer yandan 2 katlı numuneler üretim sırasında hafif orta ve ağır olmak üzere 3 farklı ağırlıkta üretilerek performans ile ağırlık arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Test sonuçları grafikler yardımıyla analiz edilmiş sonuçların istatistiksel olarak anlamlılığı ise SPSS paket programı kullanılarak kanıtlanmıştır. Sonuçlar birim ağırlığın performans üzerinde önemli bir etki yarattığı ancak kat sayısının her bir test için farklı sonuçlar sergilediği ve belirleyici bir faktör olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hygiene papers are a product that was invented to make human life easier, the main raw material of which is cellulose and is produced by processing cellulose. Hygiene products, which have a very old history, have progressed by increasing their usage rate in the world and by being produced in different (new) varieties. In this study, the features expected from toilet papers and paper towels such as wet-dry strength, absorbency, water retention capacity, softness and sinking in water were measured in accordance with international standards. The samples in the study are commercially available products obtained from cellulose. The products were examined in 2 separate categories as toilet paper and paper towel. The samples were produced as 2 and 3 ply and the effect of the ply on the mentioned features was questioned. On the other hand, 2 ply samples were produced in 3 different weights as light, medium and heavy during production and the relationship between performance and weight was tried to be determined. The test results were analyzed with the help of graphics and the statistical significance of the results was proven using the SPSS package program. The results show that the unit weight has a significant effect on performance but the number of plies exhibits different results for each test and is not a determining factor.