Hastaların tedaviye uyunçları ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between patients' compliance with treatment and emotion regulation skills
- Tez No: 952594
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA NUR ÇATTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kronik hastalıkların küresel düzeyde artış göstermesi, bu hastalıkların etkin yönetimini ve hastaların tedaviye uyum düzeylerini önemli bir sağlık önceliği haline getirmiştir. Kronik hastalıklarda farmakoterapinin başarısı yalnızca tıbbi müdahalelere değil, aynı zamanda bireylerin psikolojik ve davranışsal özelliklerine de bağlıdır. Bu kapsamda, bireylerin duygu düzenleme becerilerinin tedaviye uyunç üzerindeki etkisini değerlendirmek hem klinik hem de psikososyal müdahale stratejilerinin geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, duygu düzenleme becerileri ile tedaviye uyunç düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve ilaç tedavisi karmaşıklığının bu ilişki üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, İstanbul'un Pendik ilçesinde yer alan bir eczanede yürütülmüş olup, en az bir kronik hastalığı bulunan ve antidepresan kullanmayan 18 yaş üzeri 159 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılara Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ), İlaç Uyumu Bildirim Ölçeği (MARS) ve İlaç Tedavisi Karmaşıklık Ölçeği (İTKÖ) uygulanmış; elde edilen veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global rise in chronic diseases has made their effective management and patients' adherence to treatment a significant public health priority. In chronic conditions, the success of pharmacotherapy depends not only on medical interventions but also on the psychological and behavioral characteristics of individuals. In this context, evaluating the impact of emotion regulation skills on treatment adherence is crucial for the development of both clinical and psychosocial intervention strategies. This study aims to evaluate the relationship between emotion regulation skills and treatment adherence levels and to examine the influence of medication regimen complexity on this relationship. The research was conducted in a pharmacy located in the Pendik district of Istanbul, involving 159 patients aged over 18 who had at least one chronic illness and were not using antidepressants. Participants were administered the Emotion Regulation Skills Questionnaire (ERSQ), the Medication Adherence Report Scale (MARS), and the Medication Regimen Complexity Index (MRCI). The data collected were analyzed using the SPSS 25.0 statistical software.