Adölesan sporcularda uyku kalitesi ve uykusuzluğun aşırı kullanım yaralanmaları ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of sleep quality in adolescent athletes and the relationship of insomnia with overuse injuries
- Tez No: 952596
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Bodrum Futbol Kulübü'nde amatör lisanslı futbolcuların uyku kalitesi ve uykusuzluğunun aşırı kullanım yaralanmaları ile ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza, yaş ortalaması 15,48 ± 1,86 aralığında olan 105 futbolcu dahil edildi. Çalışmaya katılan futbolculara demografik bilgileri ile beraber, uyku kalitelerini, uykusuzluklarını, gün içi uykululuk durumlarını ve yaşadıkları aşırı kullanım yaralanmalarını sorgulayan anketler yapıldı. Anketlerden elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğunun incelenmesinde Kolmogorov Smirnov testi kullanıldı. Bağımsız değişkenlerin incelenmesinde kullanılan tek değişkenli yöntemler sayısal veriler için Mann Whitney U testi, kategorik veriler için ki-kare testiydi. İncelenen bağımlı değişkenler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olan faktörlerin incelenmesinde ise doğrusal regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the relationship between sleep quality and insomnia of amateur licensed football players at Bodrum Football Club and excessive use injuries. Materials and Methods: In our study, 105 football players with an average age of 15.48 ± 1.86 were included. The participating football players were surveyed about their demographic information, sleep quality, insomnia, daytime sleepiness, and overuse injuries. Kolmogorov-Smirnov and test were used to examine the normal distribution of the data obtained from the surveys. For the examination of independent variables, univariate methods used were the Mann-Whitney U test for numerical data and the chi-square test for categorical data. Linear regression analysis was used to examine factors that had a statistically significant effect on the dependent variables under investigation. In all analyses, p < 0.05 was considered statistically significant. Results: According to the findings obtained from the analysis of the data, it was determined that 27.6% of the athletes had poor sleep quality, 30.5% were at the insomnia threshold according to the Insomnia severity index (ISI) score, and 3.8% experienced moderate insomnia. After performing regression analysis with Oslo sports trauma research center overuse injury questionnare (OSTRC-O) values, it was observed that overuse injuries occurring in the hip region were associated with poor sleep quality, and poor sleep quality significantly increased the OSTRC-O scores. Conclusion:It was determined that sleep quality has an impact on the occurrence of overuse injuries in the hip region. To prevent overuse injuries, it is recommended to implement interventions that improve sleep quality and to conduct more studies to better understand the relationship between overuse injuries and sleep.