Darbe makinesi kullanarak otomotiv koltuk köpüklerinin tanımlanması
Identification of automotive seat foams by using an impact machine
  1. Tez No: 952597
  2. Yazar: MUSTAFA KAAN GENÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK HİMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, otomotiv sektöründe kullanılan tipik koltuk süngerlerinin dinamik mekanik davranışları darbe makinesi kullanılarak deneysel olarak belirlenmiştir. Yumuşak, orta ve sert olmak üzere üç farklı poliüretan sünger türü; 2, 3 ve 4 kg'lık ağırlıkların 30, 40 ve 50 cm yükseklikten serbest düşüşe bırakılmasıyla çeşitli darbe enerjilerine maruz bırakılmıştır. İvme verileri, yüksek frekanslı piezoelektrik ivmeölçer ile toplanmıştır. Ham veriler SAE J211 standardına uygun olarak Butterworth düşük geçiren filtre ile işlenmiştir. Ardından, zamana bağlı hız ve deformasyon hesaplamaları sayısal integrasyon yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen kuvvet–deformasyon eğrileri, her bir sünger türünün enerji sönümleme ve mekanik tepki özelliklerini incelemek amacıyla kullanılmıştır. Süngerlerin doğrusal olmayan davranışını açıklamak üzere ampirik bir model önerilmiştir. Çalışmanın çıktıları, çarpışma simülasyonlarında ve otomotiv koltuk tasarımlarında kullanılabilecek güvenilir deneysel veri ve pratik modelleme girdisi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the dynamic mechanical behavior of automotive seat foams by using a drop-weight impact machine. Three types of polyurethane foams (soft, medium, and hard) were tested under various impact energy levels by dropping 2, 3, and 4 kg masses from heights of 30, 40, and 50 cm. Acceleration data were collected using a high-frequency piezoelectric accelerometer. The raw data were processed using Butterworth low-pass filtering in accordance with SAE J211 standards. Numerical integration methods were then applied to calculate velocity and deformation over time. The resulting force–deformation curves were used to investigate the energy absorption and mechanical response of each foam type. An empirical model was proposed to describe the nonlinear relationship between force and deformation. The outcomes of this study provide reliable experimental data and practical modeling input for use in crash simulations and automotive seat design processes.