112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin mesleki kaygı ve mesleki doyum ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between occupational anxiety and occupational satisfaction of 112 emergency health services personnel
- Tez No: 952598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN TORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Öngörülemeyen çalışma koşulları 112 acil sağlık personelinde kaygı ve gerginliğe sebep olmaktadır. Yüksek düzeyde kaygı, bireyin çalışırken hata yapmasına; verimliliğinde azalmaya ve çalışma arkadaşları arasındaki ilişkinin bozulmasına neden olmaktadır. Bu durumun iş verimliğinin ve kişisel tatminin azalmasına, mesleki başarının ve mesleki doyumun da olumsuz etkilenmesine sebep olduğu düşünülmüştür. Bu çalışma Türkiye genelinde 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan personelin mesleki kaygı düzeylerinin mesleki doyumlarına etkisini inceleyerek, demografik özellikler bakımından mesleki kaygı ve mesleki doyumu karşılaştırmayı amaçlamıştır. Bu araştırma ilişkisel türde bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de hastane öncesi acil sağlık hizmeti sunan yaklaşık 34.000 112 acil sağlık personeli oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Türkiye'nin farklı illerinde görevli 401 paramedik ve acil tıp teknisyenine ulaşılmıştır. Araştırmada uygun örneklem yöntemi ile veri toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak“Mesleki Doyum Ölçeği”ve“Acil Sağlık Hizmeti Sunan Personelin Mesleki Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizinde toplanan veriler Jamovi 2.4.11 Programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda 112 acil sağlık personelinin cinsiyeti ve yaşı, mesleki kaygısı ve mesleki doyumu üzerinde anlamlı farklılık oluşturmamıştır. Çalışanın eğitim durumu bazı gruplarda mesleki kaygı üzerinde anlamlı farklılık oluşturmuştur. Araştırmada, branş, medeni durum, çocuğunun olması ve mesleki deneyim yılı mesleki doyum üzerinde anlamlı farklılık oluşturmuş; meslek kaygısı üzerinde anlamlı farklılık oluşturmamıştır. 112 Acil sağlık personelinin çalıştığı istasyonun konumu, mesleği seçme durumu, mesleki deneyiminde mobbing ve şiddete maruz kalma durumu, günlük ortalama vaka sayısı arasında anlamlı ilişki bulunmuş; bu etkenler mesleki kaygı ve mesleki doyum üzerinde ters etkiler oluşturmuştur. Mesleki doyum ve mesleki kaygı arasında anlamlı negatif yönlü korelasyon olduğu belirlenmiştir. Türkiye'de görev yapan 112 acil sağlık çalışanlarının mesleki kaygısının yüksek, mesleki doyumunun düşük olduğuna ve mesleki kaygı arttıkça mesleki doyumun azalacağı, mesleki kaygı azaldıkça mesleki doyumun artacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Unpredictable working conditions cause anxiety and tension in 112 emergency health personnel. High levels of anxiety cause the individual to make mistakes while working, decrease in productivity and deterioration of the relationship between colleagues. This situation is thought to cause a decrease in work efficiency and personal satisfaction, and a negative impact on professional success and professional satisfaction. This study aimed to compare occupational anxiety and occupational satisfaction in terms of demographic characteristics by examining the effect of occupational anxiety levels on occupational satisfaction of the personnel working in 112 emergency health services throughout Turkey. This study is a correlational type of research. The population of the research consists of approximately 34.000 112 emergency health personnel who provide pre-hospital emergency health services in Turkey. Within the scope of the study, 401 paramedics and emergency medical technicians working in different provinces of Turkey were reached. Data were collected using convenience sampling method.“Occupational Satisfaction Scale”and“Occupational Anxiety Scale of Emergency Health Service Providers”were used as data collection tools. The data collected in the data analysis were analyzed with Jamovi 2.4.11 Program. As a result of the research, gender and age of 112 emergency health personnel did not create a significant difference on occupational anxiety and occupational satisfaction. The educational status of the employee created a significant difference on occupational anxiety in some groups. In the study, branch, marital status, having children and years of professional experience made a significant difference on occupational satisfaction, but did not make a significant difference on occupational anxiety. A significant relationship was found between the location of the station where 112 emergency health personnel work, the status of choosing the profession, exposure to mobbing and violence in their professional experience, and the average number of cases per day; these factors had inverse effects on occupational anxiety and occupational satisfaction. There was a significant negative correlation between occupational satisfaction and occupational anxiety. It was concluded that 112 emergency health workers working in Turkey have high occupational anxiety and low occupational satisfaction, and as occupational anxiety increases, occupational satisfaction will decrease, and as occupational anxiety decreases, occupational satisfaction will increase.